کمر درد

از عوارض قرص گاباپنتین و دیسک کمر چه می‌دانید؟

قرص گاباپنتین برای چی خوبه ، عوارض قرص گاباپنتین و دیسک کمر توان مارکت

شاید کم‌تر کسی از ارتباط بین عوارض قرص گاباپنتین و دیسک کمر باخبر باشد. با وجود این‌که این دارو می‌تواند با مهار سلول‌های عصبی درد در مغز، باعث بهبود علائم دیسک کمر شود اما ممکن است ‌عوارض احتمالی بسیاری را هم در پی داشته باشد.

تنها درصورت تشخیص و تجویز از سوی یک متخصص می‌توانید شاهد اثرات تسکین‌دهی این دارو بر دیسک کمر باشید. در غیر این صورت و با مصرف خودسرانه یا افزایش دوز مصرفی، احتمال دارد درگیر عوارض خطرساز این دارو شوید. در ادامه با توان مارکت همراه باشید تا با اثرات و عوارض قرص گاباپنتین بیشتر آشنا شوید.

قرص گاباپنتین برای چی خوبه؟

قرص گاباپنتین در واقع جزو داروهایی به شمار می‌رود که در ابتدا برای کمک به بیماری صرع ساخته شد اما درحال حاضر برای تسکین و کنترل بیماری‌های دیگر نیز استفاده می‌شود. گاباپنتین برای التهاب و دردهای ناشی از آن اثرگذار است و دردها با ریشه عصبی را تسکین می‌دهد. این دارو هم برای بزرگسالان و هم کودکان در دوزهای مختلف، تجویز می‌شود. گاباپنتین از ترکیبات سیکلوهگزیل و گاما آمینو بوتیریک اسید GABA تولید می‌شود و در گروه داروهای ضدتشنج قرار می‌گیرد.

از جمله بیماری‌هایی که داروی گاباپنتین به آن‌ها کمک می‌کند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • تشنج
 • صرع
 • زونا (بیماری التهاب جوش‌های ناشی از عفونت)
 • آبله مرغان
 • سندروم پای بی‌قرار
 • نوروپاتی دیابتی
 • آرتروز
 • دیسک کمر
 • دردهای عصبی
 • بیماری‌های التهابی

درخصوص عوارض قرص گاباپنتین و دیسک کمر باید بدانید که این دارو بر بیماری‌های اسکلتی و استخوانی نیز تاثیر تسکین‌دهی دارد. این دارو با خاصیت ضدالتهابی، باعث بهبود بیماری‌های درگیر با التهاب می‌شود. در مواقعی که پارگی دیسک رخ می‌دهد، فشار وارده روی ریشه عصبی زیاد می‌شود و دائم تحریک می‌شود. ضمن این‌که در این شرایط جریان الکتریکی از عصب‌ها عبور می‌کند. مصرف این دارو موجب کاهش این جریان و علائم درد می‌شود. در نهایت می‌توان گفت که گاباپنتین با وجود عوارض احتمالی به دیسک کمر امکان ترمیم و بهبود را می‌دهد.

اثر گاباپنتین بر اعصاب چیست؟

این‌طور به نظر می‌رسد که داروی گاباپنتین با تاثیر بر اعصاب به بهبود بیماری‌ها کمک می‌کند. در مواردی مانند تشنج که بر اثر اختلال در جریان الکتریکی پدید می‌آید، این دارو با تاثیر بر عصب‌ها و کاهش فعالیت‌های الکتریکی غیرطبیعی در مغز، موجب پیشگیری از حمله‌ها می‌شود. در مواقعی که از این دارو برای تسکین دردها استفاده می‌شود، گاباپنتین با تاثیر بر پیام‌های درد که از مغز و ستون فقرات عبور می‌کنند، باعث خاموش شدن دردها می‌شود.

از موارد دیگر، تاثیرگذاری گاباپنتین بر پیام‌رسان‌های شیمیایی و عصبی در مغز است که درصورت اختلال یا فعالیت غیرطبیعی بر عملکرد عصب‌ها تاثیر می‌گذارد. گاباپنتین در بیماری‌های درگیر با التهاب نیز تاثیرگذار است. بسیاری از دردها و علائم ناشی از التهاب با مصرف این دارو بهبود می‌یابند. از آنجا که در غشای سلول‌های مغزی، کانال‌های کلسیم حساس به ولتاژ وجود دارند، گاباپنتین با اتصال به این کانال‌ها، موجب مهار دپولاریزاسیون سلول‌های مغزی و منجر به از بین بردن تنش اعصاب می‌شود.

قرص گاباپنتین ۱۰۰ برای چیست؟

قرص گاباپنتین ۳۰۰ برای چیست ؛ ایا گاباپنتین مخدر دارد ؛ آیا قرص گاباپنتین چاق کننده است | توان مارکت

دریافت مشاوره رایگان

اگر دچار مشکلات مفصلی هستید با پر کردن فرم زیر از مشاوره رایگان کارشناسان درمان توان مارکت بهره مند شوید

مشخصات(Required)
انتخاب محل درد

بیشترین آمار مصرف داروی گاباپنتین به شکل قرص‌های ۱۰۰ میلی‌گرم است که میزان و مقدار مصرف این دارو با تجویز پزشک مشخص می‌شود. از قرص گاباپنتین ۱۰۰ برای درمان دردها با منشا عصبی استفاده می‌کنند. همچنین، برای پیشگیری از حملات تشنجی از این دوز مصرفی، بیشتر استفاده می‌کنند. در بیماری صرع نیز در مراحل اولیه و برای کاهش علائم آن از گاباپنتین کمک می‌گیرند. در مواردی نیز برای پیشگیری از حملات و سردردهای میگرنی از این دوز قرص گاباپنتین استفاده می‌کنند.

قرص گاباپنتین ۱۰۰ برای دیسک کمر، درد سیاتیک، کمردرد و دیسک گردن هم قابل استفاده است. در مواقعی که این مشکلات با دردهای خفیف همراه هستند، این دارو می‌تواند تا حد زیادی دردها را ساکت کند. در واقع گاباپنتین نوعی ضدالتهاب محسوب می‌شود و می‌تواند با کاهش این علائم، دردهای اسکلتی و استخوانی را نیز تسکین دهد. همچنین این دارو، فشار وارده بر اعصاب مجاور با ستون فقرات و گردن را هم کم می‌کند.

بیشتر بخوانید: کمربند پلاتینر بهترین درمان خانگی  کمر درد. این کمربند بهتر از هر دارویی عمل می‌کند.

قرص گاباپنتین ۳۰۰ برای چیست؟

قرص‌های گاباپنتین ۳۰۰ دوز قوی‌تری برای کنترل بیماری صرع به‌خصوص نوع جزئی یا پارشیال محسوب می‌شود. در مواجهه با حملات صرع که باعث اختلال در یک سمت مغز می‌شود از این دارو کمک می‌گیرند. علاوه‌بر این در تسکین دردهای ناشی از آسیب عصبی، گاباپنتین ۳۰۰ تجویز می‌شود. این دردها مزمن و با نام درد نوروپاتیک شناخته می‌شوند. میزان اثربخشی این دارو برای کاهش علائم دردهای نوروپاتیک، بسیار زیاد است. گاباپنتین برای بیماری با نام سندروم پای بی‌قرار نیز تجویز می‌شود و تا حد زیادی به درمان این مشکل هم کمک می‌کند.

با وجود عوارض قرص گاباپنتین و دیسک کمر این دارو باعث مهار تحریک رشته عصبی می‌شود. قرص گاباپنتین ۳۰۰ باعث تحریک نوروترانسمیتر مهاری می‌شود که در انتهای سلول‌های عصبی قرار دارد. این امر از تحریک رشته عصبی بعدی به‌عنوان یک عصب میانجی، جلوگیری می‌کند. از این رو، این دارو باعث بهبود و کمک به درمان دیسک کمر هم می‌شود.

بیشتر بخوانید: برای درمان زانو درد سراغ بهترین درمان سال 2023 یعنی زانوبند زاپیامکس بروید. برای خرید زانوبند زاپیامکس به سایت توان مارکت مراجعه کنید چون این فروشگاه اینترنتی نماینده مرکزی محصولات درمانی آلمانی بخصوص شرکت زایسترونیک است.

آیا کپسول گاباپنتین مسکن است؟

علاوه‌بر تاثیرات بسیار داروی گاباپنتین بر بیماری‌ها در موارد بسیاری این دارو، باعث کاهش علائم درد می‌شود. به همین دلیل می‌توان گفت که گاباپنتین برای برخی از مشکلات و بیماری‌ها با منبع عصبی، نقش یک مسکن را ایفا می‌کند. البته، هیچ بیماری از این دارو نباید به‌عنوان یک ضددرد یا مسکن استفاده کند. تنها در مواردی که دردها ناشی از آسیب عصبی باشند، کپسول گاباپنتین ضددرد محسوب می‌شود. همچنین در مواردی که دردها ناشی از التهاب باشند، باعث کاهش علائم و خاموش شدن دردها می‌شود.

این دارو را می‌توانید به‌همراه غذا یا بعد از آن مصرف کنید. توجه داشته باشید که میزان اثربخشی این دارو بعد از چند هفته، مشخص می‌شود و نباید انتظار نتایج آنی از این دارو داشته باشید. به هنگام مصرف طولانی مدت داروها تحت عنوان گاباپنتین، باید مراقب باشید تا درگیر وابستگی یا اعتیاد به دارو نشوید. این مشکل با نظارت یک متخصص، قابل کنترل و پیشگیری است. درصورت استفاده مداوم و مصرف این دارو با دوزهای بالا به‌طور ناگهانی نباید دارو را قطع کنید. قطع ناگهانی گاباپنتین خطرات و عوارض جدی را به‌همراه دارد. بنابراین باید تدریجی و با کاهش دوز، برای حذف این دارو اقدام کنید.

آیا قرص گاباپنتین چاق کننده است؟

یکی از عوارض قرص گاباپنتین این است که در دسته داروهای چاق‌کننده قرار می‌گیرد. در کل، داروهای استروئیدی و ضدصرع همچنین، داروهای مرتبط با مشکلات روحی و بیماری‌های دیابتی در این گروه قرار دارند. البته باید توجه داشته باشید که در مواردی، ممکن است این داروها نتیجه عکس دهند و موجب لاغری هم شوند.

این امر به شرایط بیمار و نوع بیماری، بستگی دارد که به هنگام استفاده و در یک بازه زمانی درحین مصرف، مشخص می‌شود. طبق آمار و در بیشتر مواقع، داروهای ضدتشنج و ضدصرع در مدت زمان محدود، باعث افزایش وزن می‌شوند.

از آنجا که مصرف داروهای گاباپنتین از دوز کم شروع می‌شوند و تدریجی افزایش پیدا می‌کنند، تاثیرات یا عوارض احتمالی آن هم بعد از گذشت چند هفته نمایان می‌شوند. گاباپنتین در اشکال مختلف به‌صورت قرص، کپسول یا مایع در بازار دارویی وجود دارد که در دوزهای مختلف در دسترس است. تنها درصورتی که استفاده از این دارو ادامه‌دار شود و میزان مصرف آن افزایش یابد، ممکن است بیمار را با عوارضی مانند اضافه وزن مواجه کند.

عوارض کپسول گاباپنتین چیست؟

اثر گاباپنتین بر اعصاب ، قرص گاباپنتین برای چی خوبه ، عوارض کپسول گاباپنتین چیست | توان مارکت

کپسول گاباپنتین برای تسکین دردهای عصبی ناشی از دیسک کمر، فتق دیسک، تنگی نخاع و سیاتیک موثر است اما بهتر است از عوارض قرص گاباپنتین و دیسک کمر هم اطلاع داشته باشید. مصرف این دارو برای دیسک کمر می‌تواند منجر به اختلال در دیگر اندام‌ها شود.

اثرات مخرب گاباپنتین بر قلب، پانکراس، مغز و کلیه است که ممکن است روی عملکرد این اندام‌ها، تاثیر منفی بگذارد. در نتیجه، استفاده از این دارو تنها باید با تجویز پزشک و تحت کنترل یک متخصص باشد. از شایع‌ترین عوارض جانبی قرص و کپسول گاباپنتین، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • خستگی و خواب‌آلودگی
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • تورم دست و پا
 • تاری دید و دو بینی
 • خشکی دهان
 • افزایش وزن یا در مواردی کاهش وزن
 • تغییرات در خلق‌وخو
 • مشکلات در حافظه
 • مشکلات گوارشی
 • تغییرات در فشار خون
 • عوارض عصبی
 • عفونت‌های مکرر و بی‌دلیل
 • حرکات غیرمعمول چشم

علاوه‌بر این موارد، مصرف مداوم داروهای گاباپنتین یا افزایش خودسرانه دوز مصرفی می‌تواند عوارض جدی و خطرسازی را نمایان کند. درصورت بروز هر یک از علائم زیر، باید اقدامات اورژانسی در سریع‌ترین زمان صورت گیرد.

 • وجود افکار آسیب‌رسان برای خودکشی
 • احساس گرگرفتگی و درجه حرارت بالا
 • زردی پوست و چشم
 • کبودی یا خونریزی غیرمعمول
 • درد یا ضعف عضلانی غیرمنتظره
 • ایجاد مشکلات حرکتی مانند لرزش یا بی‌ثباتی
 • توهم
 • تورم در غدد
 • حمله پانیک
 • احساس انسداد در قفسه سینه
 • مشکلات تنفسی
 • اختلال در صحبت کردن

در موارد بسیار محدود و نادری ممکن است داروی گاباپنتین، باعث ایجاد علائم حساسیت و آلرژیک جدی هم شود. یکی از این موارد خطرآفرین، عارضه‌ای تحت عنوان آنافیلاکسی است که می‌تواند از عوارض جدی این دارو باشد. در این حالت بیمار ممکن است علائمی مانند تنگی نفس، تاول‌های پوستی یا واکنش‌های دیگر مرتبط با پوست را حس کند.

علاوه‌بر این بیمارانی که برای مدت‌ طولانی از این دارو استفاده می‌کنند، ممکن است درگیر اعتیاد به مصرف شوند. این مسئله به‌خاطر وجود مورفین و مخدر موجود در ترکیبات این دارو است. وابستگی به هر دارویی، خود می‌تواند منجر به عوارض جانبی دیگری شود. به همین دلیل، استفاده از این دارو و میزان تنظیم دوز مصرفی، باید محافظ کارانه باشد.

سخن پایانی

وجود عوارض قرص گاباپنتین و دیسک کمر نشان می‌دهد که این دارو، همان قدر که می‌تواند بر دردهای عصبی اثر گذارد به همان اندازه هم ممکن است خطراتی را به‌دنبال داشته باشد. به هنگام مصرف این دارو، هیچ‌گاه نباید آن را در حکم یک مسکن یا مخدر تصور کنید؛ با این‌که باعث کاهش درد و علائم بیماری هم می‌شود.

این دارو برای دردهایی که ریشه غیرعصبی دارند، نمی‌تواند اثربخشی خاصی داشته باشد. بنابراین، بهترین پیشنهاد این است که قبل از شروع به استفاده از این دارو با تشخیص یک معالج، علت درد را بیابید و با تجویز آن مصرف کنید.

سوالات متداول

قرص گاباپنتین برای چه مشکلاتی مفید است؟

مواردی از جمله تشنج، صرع، زونا (بیماری التهاب جوش‌های ناشی از عفونت)، آبله مرغان، سندروم پای بی‌قرار، نوروپاتی دیابتی، آرتروز، دیسک کمر، دردهای عصبی و بیماری‌های التهابی با قرص گاباپنتین رفع می‌شوند.

عوارض مصرف کپسول گاباپنتین چیستند؟

خستگی و خواب‌آلودگی، سرگیجه، حالت تهوع، اسهال، تورم دست و پا، تاری دید و دو بینی، خشکی دهان، افزایش وزن یا در مواردی کاهش وزن، تغییرات در خلق‌وخو، مشکلات در حافظه، مشکلات گوارشی و دیگر مشکلات از عوارض مصرف قرص گاباپنتین هستند.

آیا کپسول گاباپنتین مسکن است؟

با توجه به خاصیت ضد درد کپسول گاباپنتین، می‌توان آن را به صورت مسکن استفاده کرد. نکته مهم این است که این دارو فقط برای برخی درد‌های عصبی جوابگو خواهد بود.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۴ رای

1 نظر در “از عوارض قرص گاباپنتین و دیسک کمر چه می‌دانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *