کمر درد

قرص برای درد سیاتیک ؛ برای درمان سیاتیک چه بخوریم؟

بهترین قرص برای درد سیاتیک به عنوان درمان سیاتیک برای همیشه | توان مارکت

قرص برای درد سیاتیک شامل انواع قرص مسکن، قرص‌های شل‌‌کننده عضلانی و قرص‌های ضد افسردگی برای کاهش دردهای عصبی هستند. از هر ۱۰ نفر ۴ نفر در مقطعی از زندگی خود دچار سیاتیک یا تحریک عصب سیاتیک می‌شوند. این عصب از دو طرف پایین ستون فقرات به لگن و باسن و ساق پا منشعب می‌شود. هر عاملی که به این عصب فشار بیاورد یا آن را تحریک کند، می‌تواند باعث درد شدید شود. در چنین شرایطی اولین راهکاری که برای رهایی از درد سیاتیک به ذهن بیمار می‌رسد جستجوی قرص مناسب برای تسکین درد سیاتیک است. همین موضوع ما را برآن داشت تا در این مقاله از توان مارکت اطلاعاتی جامع درباره قرص برای درد سیاتیک به شما ارائه دهیم.

رابطه قرص‌های ضد التهاب و درد سیاتیک چه هستند؟

داروهای ضد التهاب موادی هستند که آنزیم سیکلواکسیژناز، (آنزیمی که فعال شدن آن التهاب ایجاد می‌کند) را مهار می‌کنند. در نتیجه التهاب بدن در حدی کم می‌شود که درد و ناراحتی برای بیمار ایجاد نکند و در عین حال گلبول‌های سفید بتوانند وظایف خود را انجام بدهند. قرص‌های ضد التهاب درد ساتیک را در مراحل اولیه به خوبی التیام می‌دهند در ادامه مطلب با این قرص‌ها برای درد سیاتیک بیشتر آشنا خواهید شد.

بهترین قرص برای درد سیاتیک ؛ غیر استروئیدی‌های NSAIDهای بدون نسخه

چگونه درد سیاتیک را کاهش دهیم بهترین راه مسکن قوی برای درد سیاتیک است|توان مارکت

دریافت مشاوره رایگان

اگر دچار مشکلات مفصلی هستید با پر کردن فرم زیر از مشاوره رایگان کارشناسان درمان توان مارکت بهره مند شوید

مشخصات(Required)
انتخاب محل درد

 

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای کاهش تورم و در عین حال تسکین درد استفاده می‌شود و به همین دلیل به عنوان بهترین قرص برای درد سیاتیک محسوب می‌شوند. این داروها به طور مستقیم درد سیاتیک را هدف قرار نداده، اما با کاهش التهاب در سراسر بدن، درد سیاتیک را به حداقل می‌رسانند. اغلب این داروها به عنوان بهترین قرص برای زانو درد نیز در بین عموم شناخته می‌شوند. زیرا تاثیر بسزایی در کاهش درد و علائم ناراحت‌کننده زانو دارند.

پزشکان قرص‌های ضد التهاب مانند آسپرین، ایبوپروفن (Advil) یا ناپروکسن (Aleve) را به عنوان قرص برای درد سیاتیک توصیه می‌کنند که برای استفاده کوتاه مدت مناسب هستند. مهم ترین عارضه این داروها مشکلات گوارشی است. زیرا باعث کاهش پروستاگلاندین‌های معده می‌شوند که در واقع نقش محافظت از معده را به عهده دارند. بنابراین حدود ۱۵ درصد از بیمارانی که این داروها را مصرف می‌کنند دچار عوارض گوارشی می‌شوند که گاهی منجر به خونریزی‌های گوارشی می‌شود. تعدای از قرص‌هایی که برای بهبود سیاتیک موثرند عبارتند از:

1. قرص آسپرین برای درد سیاتیک

آسپرین از گروه داروئی ضد درد مخدری، ضد تب و ضد تجمع پلاکتی برای کاهش درد عضلانی سیاتیک تجویز می‌شود. این دارو اثر ضد درد را با مهار غده هیپوتالاموس و جلوگیری از انتقال پیام عصبی درد به انجام می‌رساند. مصرف آسپرین برای افرادی که به اختلالات خونریزی‌دهنده مانند هموفیلی مبتلا هستند توصیه نمی‌شود.

2. قرص ایبوپروفن برای درد سیاتیک

ایبوپروفن یک داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که می‌تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند و تسکین مورد نیاز برای مبتلایان به سیاتیک فراهم کند.

3. قرص ناپروکسن برای درد سیاتیک

این NSAID نه تنها درد را کاهش می‌دهد بلکه با مقابله با التهاب نیز موثر است، که این امر آن را به یک گزینه ارزشمند برای کسانی می‌تواند تبدیل کند که با سیاتیک مبارزه می‌کنند.

4. قرص دیکلوفناک؛ مسکن قوی برای درد سیاتیک پا

دیکلوفناک یکی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است که معمولاً جهت کنترل انواع درد از جمله سیاتیک پا  استفاده می‌شود. خاصیت کنترل درد این دارو از مشتقات اپیوم گرفته می‌شود که در این دارو نیز وجود دارد. دیکلوفناک درد را از بین برده و التهاب را کاهش می‌دهد. دیکلوفناک به صورت دو نوع دیکلوفناک سدیم و پتاسیم تولید می‌شود. مصرف طولانی مدت قرص دیکلوفناک باعث کاهش اثر ضد درد آن می‌شود و احتمال بروز عوارض این دارو را افزایش می‌دهد. زخم‌های گوارشی و علائم حساسیت از مهم‌ترین عوارض این دارو است.

5. استامینوفن Acetaminophen؛ قرص درد سیاتیک بدون عوارض

از آنجایی که استفاده طولانی مدت از NSAID‌ها، خطر عوارض جانبی جدی مانند خونریزی گوارشی، حمله قلبی یا سکته مغزی و آسیب کلیوی را به همراه دارد، برای تسکین درد مزمن مناسب نیستند‌. همچنین بیماران زیادی هستند که ممکن است داروهای رقیق‌کننده خون مصرف کنند یا به دلیل مصرف داروهای دیگر، نمی‌توانند NSAID مصرف کنند. در چنین مواقعی استامینوفن (تیلنول) استفاده می‌شود. استامینوفن یک گزینه عالی برای درد سیاتیک از ملایم تا متوسط ​​است. هرچند که این نوع قرص برای کاهش التهاب بی‌اثر است اما درد را متوقف می‌کند.

اسپاسم عضلانی سیاتیک چیست؟ و چگونه به وجود می‌آید؟

داروهای شل‌کننده عضلانی؛ بهترین دارو برای گرفتگی سیاتیک | توان مارکت

اسپاسم عضلانی یعنی انقباض غیر ارادی و خود به خودی عضله است که منجر به درد در محل عضله می‌شود. وقتی در اثر دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی فشاری به ریشه عصب سیاتیک وارد می‌شود، تا زمانی که فشار بر روی عصب وجود دارد جریان‌های الکتریکی ممتد در داخل عصب ادامه پیدا می‌کند. یعنی جریان‌های الکتریکی مرتباً به عضله‌ای که آن عصب را دریافت می‌کند فرستاده می‌شود. در نتیجه عضله دچار یک حالت انقباض ناگهانی و غیر ارادی می‌شود که به صورت سفت شدن عضله است. این حالت را اسپاسم عضلانی سیاتیک می‌نامند.

بهترین قرص برای درد سیاتیک چه قرصی است؟

بهترین قرص برای درد سیاتیک قرصی است که با توجه به علت و مشکل شخص مصرف شود. درد سیاتیک برخی افراد با مصرف یک مسکن ساده تسکین پیدا می‌کند. این در حالی است که درد سیاتیک فرد دیگر با مصرف مسکن قوی‌تر بهتر نمی‌شود. زیرا امکان دارد که درد دلیل آن فرد گرفتگی عضلات در ناحیه کمر باشد. پس بهترین قرص برای او، شل‌کننده‌های عضلانی است که در ادامه بیشتر با اثرگذاری آنها آشنا خواهیم شد.

بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک؛ شل‌کننده‌های عضلانی برای سیاتیک

اگر سیاتیک مزمن دارید و از اسپاسم عضلانی قابل توجه رنج می‌برید، داروهای NSAID دیگر کارساز نیستند. داروهایی وجود دارند که می‌توان به عنوان شل‌کننده عضلات تجویز کرد. در چنین حالتی به یک شل کننده عضلانی برای کمک به کاهش اسپاسم عضلانی نیاز دارید. این داروها علائم شما را پنهان نمی‌کنند، بلکه آنها را درمان می‌کنند.

 رایج ترین قرص‌های شل‌کننده عضلانی در درمان سیاتیک عبارتند از:

  • دانتریوم (دانترولن)
  • لیورسال (باکلوفن)
  • زانافلکس (تیزانیدین)

این قرص‌ها برای درمان کمردرد و درد عصبی در پاها و باسن مفید هستند، زیرا این کار باعث می‌شود تا عضلات سفت شده و دردناک، به راحتی شل شوند. شل‌کننده‌های عضلانی معمولاً فقط برای درمان حاد استفاده می‌شوند، زیرا عوارض جانبی نامطلوب از جمله آرام‌بخشی و سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان، کاهش فشار خون شایع است. طیف گسترده‌ای از داروهایی که در این دسته قرار می‌گیرند دارای عوارض جانبی احتمالی هستند. به عنوان مثال، دانترولن به عنوان عامل ایجاد مشکلات کبدی تهدید کننده زندگی شناخته شده است.

· دانترولن قرص شل کننده رگ سیاتیک؛ قرص برای گرفتگی سیاتیک

دانترولن برای درمان اسپاسم عضلانی ناشی از شرایطی مانند سیاتیک، آسیب نخاع، سکته مغزی، فلج مغزی یا مولتیپل اسکلروزیس استفاده می‌شود. از دانترولن همچنین برای درمان یا جلوگیری از سفتی عضلات و اسپاسم ناشی از هایپرترمیای بدخیم (افزایش سریع دمای بدن و انقباضات شدید عضلانی) استفاده می‌شود.

· باکلوفن شل‌کننده معروف؛ قرص برای درد سیاتیک

باکلوفن هم داروی دیگر برای شل کردن و رفع اسپاسم عضلات است. این دارو برای رفع حالات اسپاستیک در ضایعات نخاعی و ms با اسکلروز متعدد بکار می‌رود. اما برای رفع اسپاسم عضلانی ناشی از دیسک کمر نیز مناسب است. این دارو به صورت قرص‌های ۱۰ و ۲۵ میلی گرمی در دسترس است. پس از خوردن قرص این دارو وارد مغز و نخاع شده و باعث شل شدن و رفع اسپاسم عضلات می‌شود.

· تیزانیدین؛ قرص سریع‌الاثر برای درد سیاتیک

تیزانیدین یک شل‌کننده عضلانی سریع الاثر است که برای درمان اسپاسم عضلانی تجویز می‌شود. به ‌این معنی که عضلات اسکلتی و سیستم عصبی مرکزی را هدف قرار می‌دهد تا سفتی عضلات را بهبود و اسپاسم عضلانی را کاهش دهد.

· متوکاربامول؛ قرص شل‌کننده رگ سیاتیک

قرص متوکاربامول پر مصرف ترین قرص برای گرفتگی سیاتیک است. این دارو هم به شکل تزریقی و هم قرص ۵۰۰ میلی و ۱۰۰۰ میلی گرم موجود است. متوکاربامول پس از مصرف در مغز و نخاع اثر کرده باعث رفع اسپاسم در عضلات کمر می‌شود.

این قرص برای گرفتگی عضلات زانو نیز کاربرد دارد و تجویز می‌شود. البته یک گزینه عالی برای درمان گرفتگی عضلات زانو زانوبند زاپیامکس آلمانی است. این زانوبند به کمک گرما و جریان الکتریسیته کنترل شده موجب بازیابی و رفع اسپاسم می‌شود.

· قرص‌های ضد درد اپیوئیدی خوراکی؛ مسکن برای برای درد سیاتیک

برای درد‌های شدید یا مقاوم به درمان، مسکن‌های قوی مخدر یا اپیوئیدی خوراکی برای مدت کوتاهی تجویز می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده در کلینیک‌های جراحی ارتوپدی، اگر NSAID‌ها یا سایر مسکن‌های بدون نسخه بی ‌اثر باشند، از انواع این مسکن‌‌ قوی برای درد سیاتیک استفاده می‌شود.

این دارو‌ها به دلیل خطر اعتیاد برای طولانی مدت تجویز نمی‌شوند. یعنی اگر برای بیش از پنج روز استفاده شوند، مشکل ‌ساز خواهند شد. سایر عوارض جانبی ضد درد‌های اپیوئیدی خوراکی شامل تجمع مایعات، فشار خون بالا، اختلالات خلقی و مشکلات گوارشی است.

· قرص فاروکسی؛ قرص برای درد سیاتیک اپیوئیدی خوراکی

فرمولاسیون خوراکی سریع رهش اکسی کدون هیدروکلراید است که برای تسکین درد مزمن و متوسط سیاتیک و انواع دردهای شدید در شرایطی که صلاح بر تجویز ضد درد اپیوئیدی برای فرد است، تجویز می‌شود.

· قرص‌های ضد افسردگی؛ قرص برای درد سیاتیک

قرص‌های ضد افسردگی؛ مسکن قوی و بهترین راه درمان سیاتیک برای همیشه | توان مارکت

برخی از دارو‌های ضد افسردگی ممکن است برای سیاتیک تجویز شوند، زیرا به مسدود کردن پیام‌‌های درد در مسیر رسیدن به مغز کمک می‌کنند. قرص‌های ضد افسردگی همچنین  به افزایش تولید اندورفین هم در بدن شما که یک مسکن طبیعی برای درد است کمک کنند. با این حال، هنوز چیز‌های زیادی در مورد اثربخشی این دارو‌ها برای درد سیاتیک ناشناخته است؛ به طور مثال دارو‌های ضد افسردگی سه ‌حلقه‌ای (TCA) و مهار کننده‌های باز جذب سروتونین نوراپی نفرین (SNRI) برای کمر درد و سیاتیک موثر هستند، اما هم چنان تحقیقات بیشتری لازم است.

این دارو‌ها علاوه بر تسکین درد علائم افسردگی مرتبط با خلق و خو که اغلب با درد مزمن مثل آنچه در سیاتیک شاهدش هستیم را تسکین دهند. در این حالت با مصرف این نوع قرص‌ها، اعصابی که باعث انقباض عضلات شده‌اند، رها می‌شوند و عضله به حالت اولیه خود برمی‌گرد. عوارض جانبی این داروها شامل خواب ‌آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان و یبوست است. بر همین اساس این داروها را با دوز کمتری برای بیماران سیاتیکی تجویز می‌کنند. داروهایی مثل آمی‌تریپتیلین و نورتریپتیلین در این دسته قرار می‌گیرند.

· آمی تریپتیلین؛ بهترین قرص برای درد سیاتیک

آمی‌تریپتیلین مخصوصاً خواب خوب را تقویت می‌کند، داروی آمی‌تریپتیلین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه‌ای است که بر بعضی مواد شیمیایی موجود در مغز افراد مبتلا به افسردگی، ممکن است نامیزان باشد تأثیر می‌گذارد. این دارو برای درمان افسردگی، اختلالات خوردن ناشی از افسردگی، شب ادراری، دردهای عصبی سیاتیک، بیماری‌های بیش فعالی و پیشگیری از میگرن تجویز می‌شود.

· نورتریپتیلین؛ مسکن قوی برای درد سیاتیک

نورتریپتیلین (Nortriptyline) دارویی از گروه ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ای است که برای درمان اختلال افسردگی و برخی دیگر از بیماری‌های اعصاب یا گرفتگی و اسپاسم عصبی به کار می‌رود. لازم به ذکر است مصرف این داروها برای درد سیاتیک، به عنوان بهترین قرص برای درد سیاتیک و مسکن قوی حتما باید تحت نظر پزشک تجویز شوند.

· قرص‌های ضد تشنج؛ مسکن قوی برای درد سیاتیک

پیش از اینکه برای درد عصبی مرتبط با سیاتیک، دارو‌های ضد تشنج که برای درمان افسردگی هم استفاده می‌شد، یکی از دارو‌های اصلی بودند. اما به دلیل عوارض جانبی قابل توجه و تضعیف ‌کننده مثل خستگی، سرگیجه، آرام ‌بخش، و اسهال مورد توجه قرار نگرفتند. نمونه‌‌ای از این دارو‌ها عبارتند از Neurontin (گاباپنتین) و Lyrica ( پره گابالین).

· گاباپنتین؛ قرص برای درد سیاتیک

در مواقعی که درد سیاتیک شروع شده، عصب شما پیغامی به مغز ارسال کرده تا بگوید که به عصب آسیب رسیده است. حتی خیلی از اوقات ممکن است  مانند شرایط بیمار بعد از عمل آسیبی در میان نباشد. بنابراین، این پیغام به طور اشتباه به مغز ارسال می‌گردد. وظیفه قرص گاباپنتین این است که پیغامی را جایگزین پیغام ارسال شده از عصب می‌کند. بنابراین به کاهش درد کمک می‌کند.

مدت زمان اثر بخشی قرص گاباپنتین برای درد سیاتیک را حدود یک تا دو هفته پس از استفاده احساس می‌کنید. ابتدا پزشک این دارو را با دوز کم شروع می‌کند. سپس دوز را افزایش می‌دهد و اگر با دوز کم دارو بهبود یافته‌اید دیگر دوز افزایش پیدا نمی‌کند.

نکات مهم در استفاده از انواع قرص‌ برای درد سیاتیک

نکات مهم در استفاده از انواع قرص‌ برای درد سیاتیک | توان مارکت

رعایت دستورات پزشک: همواره باید دستورات و نحوه مصرف قرص مورد تجویز پزشک را رعایت کرد. افزایش یا کاهش دوز بدون مشورت پزشک ممکن است منجر به عوارض جانبی شود.

  • ترکیب با تمرینات فیزیکی: مصرف قرص‌ها باید همراه با تمرینات و فعالیت‌های ورزشی منظم باشد. این ترکیب می‌تواند به بهبود عملکرد عضلات و افزایش اثربخشی قرص‌ها کمک کند.
  • مراقبت‌های تکمیلی: به منظور بهبود عملکرد عضلات و افزایش تسکین درد، می‌توانید از تکنیک‌های مراقبتی مانندماساژ و فیزیوتراپی نیز استفاده کنید.
  • استفاده از کمربند پلاتینیر: در کنار انواع مسکن قوی برای درد سیاتیک و انواع قرص برای درد سیاتیک که برای تسکین درد سیاتیک مصرف می‌شوند، اگر درد ناشی از سیاتیک کمر را درگیر کرد می‌توان روی مزایای کمربند پلاتینر حساب کرد چون تاثیرات بسیار عمیقی روی تسکین درد و کاهش التهاب سیاتیک دارد.

مزایای استفاده از قرص برای درد سیاتیک

استفاده منظم و صحیح از قرص‌های درد سیاتیک می‌تواند به شما مزایای زیر را ارائه دهد:

  • تسکین درد فوری: تسکین سریع درد سیاتیک از اولین و مهم‌ترین مزایای استفاده از این قرص‌هاست.
  • افزایش کیفیت زندگی: با کاهش درد و ناراحتی، شما قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خواهید بود و کیفیت زندگی خود را بهبود خواهید بخشید.
  • جلوگیری از عود درد: مصرف منظم قرص‌ها می‌تواند از عود درد سیاتیک جلوگیری کند و به شما کمک کند تا زندگی بدون درد را تجربه کنید.

جمع بندی نهایی در زمینه قرص برای درد سیاتیک

بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک‌ قرص‌های شل‌کننده‌ عضلانی هستند. قرص شل کننده رگ سیاتیک چندین نوع معروف در درمان هستند که متوکاربامول از همه شناخته شده‌ تر است. قرص ضد التهاب و غیر استروئیدی به منظور تسکین کوتاه مدت درد سیاتیک موثر است اما مسکن قوی برای درد سیاتیک پا دیکلوفناک است که درد را از بین برده و التهاب را کاهش می‌دهد. بهترین قرص برای درد سیاتیک، قرص است که هم تسکین دهنده باشد هم اسپاسم را خنثی کند در این موارد سراغ داروهای ضد افسردگی به منظور تسکین درد عصب سیاتیک می‌رویم.

به طور کلی مسکن قوی برای درد سیاتیک با توجه علت درد تجویز می‌شود. قرص گاباپنتین دارویی است که اغلب به عنوان مسکن قوی برای درد سیاتیک توصیه می‌شود. قرص آمی‌ترپتیلین و نورتریپتیلین هم جزو بهترین قرص برای درد سیاتیک هستند که در این حالت با مصرف این نوع داروها، اعصابی که باعث انقباض عضلات شده‌اند، رها می‌شوند و عضله به حالت اولیه خود برمی‌گردد. برای درد شایعی مانند سیاتیک داروهای مختلفی استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها اثرات خاصی دارند که در مقاله به طور جامع به تشریح آن‌ها پرداختیم. در کنار مصرف قرص برای درد سیاتیک استفاده از کمر درد پلاتینیر به عنوان مکمل در برطرف شدن درد، نیز توصیه می‌گردد.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه قرص برای درد سیاتیک

برای درد سیاتیک چه بخوریم؟

بهتر است از یک رژیم غذایی دور از غذاهای سرخ شده، فست فود و فرآوری شده تبعیت شود

مسکن قوی برای درد سیاتیک کدام قرص است؟

قرص شل کننده عضلانی متوکاربامول، قرص تسکین دهنده گاباپنتین

بهترین قرص برای درد سیاتیک کدام است؟

واکنش هر فرد به داروها متفاوت است، بنابراین بهترین وجود ندارد. برای دوره‌های حاد، بسیاری از افراد دریافتند که NSAID‌های بدون نسخه درد را تسکین می‌دهند. برای سیاتیک مزمن، برخی داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای یا ضد تشنج را بهترین گزینه می‌دانند.

مسکن قوی برای درد سیاتیک پا آیا وجود دارد؟

بله قرص دیکلوفناک مخصوص پا درد ناشی از سیاتیک است.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهی در مورد “قرص برای درد سیاتیک ؛ برای درمان سیاتیک چه بخوریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *