زانو درد

علت درد پشت زانو + بهترین روش های درمانی

علت درد پشت زانو و بهترین روش‌های درمانی| توان مارکت

آیا می‌دانید مهم‌ترین علت درد پشت زانو چیست؟ آیا با بهترین روش‌های درمان درد پشت زانو آشنا هستید؟

زانو دارای اجزای مختلفی مانند تاندون‌های فیبری است که ماهیچه‌ها را به استخوان متصل می‌کند. این بافت از طریق عضلات مختلف استخوان‌ها را حرکت می‌دهد. درد پشت زانو یکی از چالش برانگیزترین و رایج‌ترین انواع دردهایی است که افراد در طول زندگی خود تجربه می‌کنند. این آسیب ارتباط مستقیم با اسکلت عضلانی داشته و به دلایل بسیار زیادی مانند: پارگی عضلات تاندون، تحریک ریشه‌های عصبی و لخته شدن نا به جای خون دارد.

 درد زانو معمولا با استراحت و مصرف مسکن خود به خود درمان می‌شود. با این حال چنانچه این آسیب بیش از چند روز متوالی ادامه پیدا کرد؛ باید برای یافتن علت و درمان آن با پزشک متخصص صحبت کنید. در جدیدترین مقاله توان مارکت قصد داریم در خصوص علت درد پشت زانو و بهترین روش‌های درمانی برای آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

زانو درد چیست؟

زانو درد یکی از مشکلات رایج که تقربیا تمام افراد حداقل یک مرتبه در هنگام انجام فعالیت‌های روزانه خود مانند: راه رفتن، خم شدن، ایستادن و بلند کردن اجسام تجربه کرده‌اند. ورزشکارانی که ورزش‌هایی مانند: پرش یا چرخش سریع بدن را انجام می‌دهند، بیشتر در معرض زانو درد و گرفتگی عضلات پشت زانو قرار دارند. به طور کلی یکی از عوارض افزایش سن و کم تحرکی بروز دردهای مفصلی مثل زانو درد است.

زانو از قسمت‌های زیر تشکیل می‌شود:

 • تیبیا یا درشت نی: بلندترین استخوان زانو است. این استخوان در داخل ساق پا یعنی بین زانو و مچ پا قرار دارد.
 • استخوان ران یا فمور: حجیم‌ترین و قوی‌ترین استخوان زانو است. این استخوان در انتهای فوقانی لگن خاصره قرار داشته و مفصل ران را ایجاد می‌کند.
 • کشکک: استخوان کوچک و پهنی که در قسمت قدام مفصل زانو قرار دارد. استخوان کشکک مانع از خم شدن زانو به جلو می‌شود.

انتهای استخوان با لایه‌ای از غضروف(محافظت کنند) پوشانده شده است. 2 استخوان بلند زانو توسط ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها به هم متصل می‌شوند. علاوه بر استخوان، زانو دارای 2 گروه ماهیچه اصلی شامل: عضلات چهار سر ران (جلوی ران) و عضلات همسترینگ (واقع در پشت ران ها) که ساق پا را به جلو و عقب می‌کند.

شایع‌ترین علت درد پشت زانو چیست؟

از آنجایی که زانو بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین مفصل بدن است، منطقی است که دلایل مختلف و زیادی در آسیب دیدن آن دخیل باشد. درد پشت زانو که درد خلفی زانو نیز نامیده می‌شود، یکی از مشکلات رایج زانو است. برای تشخیص علت درد پشت زانو باید بررسی‌ها و آزمایش‌های مختلفی انجام دهید.

شایع‌ترین علل درد پشت زانو شامل موارد زیر است:

1.آرتروز زانو؛ مهم‌ترین علت درد پشت زانو هنگام راه رفتن

آرتروز ، علت درد پشت زانو هنگام راه رفتن| توان مارکت

دریافت مشاوره رایگان

اگر دچار مشکلات مفصلی هستید با پر کردن فرم زیر از مشاوره رایگان کارشناسان درمان توان مارکت بهره مند شوید

مشخصات(Required)
انتخاب محل درد

استئوآرتریت یکی از مهم‌ترین علل درد پشت زانو به حساب می‌اید که سبب ایجاد خار استخوانی و التهاب زانو می‌شود. افراد مبتلا به آرتریت در هنگام راه رفتن احساس سفتی و تورم زانو دارند. علاوه بر درمان‌های دارویی بهترین روش برای تسکین درد ناشی از آرتریت فیزیوتراپی است. همچنین استفاده از زانوبندهای طبی مخصوص نیز سبب تسریع روند درمان می‌شود. در بعضی از موارد پزشک متخصص از روش‌هایی مانند تزریق کورتیزون یا پلاسمای غنی از پلاکت برای درمان استفاده می‌کند.

2.پارگی منیسک؛ عامل اصلی آسیب به بافت‌ها و علت درد پشت زانو

پارگی منیسک یا غضروف زانو نیز جزء علل مهم درد پشت زانو است. معمولاً پارگی‌ مینیسک باعث تخریب و آسیب ساختارها و بافت‌های زانو می‌شوند. این آسیب اغلب در محلی که عضلات به زانو متصل می‌شوند، رخ می‌دهد. در زمان پارگی، زانو ضربه گیر اصلی خود را از دست می‌دهد، به همین دلیل فشار زیادی روی آن وارد می‌شود. در بیشتر مواقع برای درمان پارگی مینیسک عمل جراحی انجام می‌شود.

3.بورسیت؛ علت درد و تورم زانو

ابتلا به بیماری بوریست سبب تورم، سفتی و حساسیت عضلات زانو می‌شود. بورسیت معمولا به دلیل کار و فشار زیاد روی عضلات پا ایجاد می‌گردد. جالب است که بدانید این عارضه به ‌عنوان عارضه زانوی خدمتکار نیز شناخته می‌شود، زیرا افراد دارای مشاغل سخت یا افراد بدنساز بیشتر از سایر افراد دچار بورسیت می‌شوند. در عارضه بورسیت کیسه‌های کوچک پر از مایع به نام بورسا که از مفصل زانو محافظت می‌کنند، تحریک و متورم می‌شوند. یکی از بهترین روش‌های درمان بورسیت مصرف داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب مانند: ناپروکسن و ایپوبروفن است.

4.کیست بیکر؛ علت درد پشت زانو

کیست بیکر یا کیست پوپلیتئال سبب تجمع مقدار زیادی مایع در قسمت پشت زانو می‌شود. از آنجایی که در داخل مفصل پشتی زانو تورم وجود دارد؛ به همین دلیل پشت زانو بیماران متورم دیده می‌شود. این کیست‌ها به مفاصل، ماهیچه‌ها و اعصاب فشار وارد کرده و به درد شدید را ایجاد می‌کنند. وجود کیست بیکر با بررسی آزمایش‌های تصویر برداری مختلفی مانند سونوگرافی تایید می‌شود. برای درمان این کیست‌های دردناک داروهای چرک خشک کن تجویز می‌گردد و در مواردی نیز از طریق سوزن های مخصوص عفونت های داخل کیست ها تخلیه می‌شود.

5.آسیب‌های تاندون و عضله؛ علت درد پشت زانو بعد از ورزش

علت درد پشت زانو بعد از ورزش | توان مارکت

یکی از آسیب‌های شایع در ورزشکاران آسیب به تاندون و عضلات است. در هنگام راه رفتن و ورزش کردن به عضلات همسترینگ داخلی و خارجی فشار زیادی وارد می‌شود. اگر به دلیل حرکات اشتباه ورزشی یا ضربه به تاندون کوچکی به نام پوپلیتئوس(اطراف قسمت خارجی مفصل زانو پیچیده شده است) فشار وارد شود، این عضله به شدت متورم می‌شود.

پارگی عضلات همسترینگ اغلب در نزدیکی قسمت خارجی زانو رخ می‌دهد. این پارگی‌ها حدود 5 سانتی متر بالای مفصل زانو ایجاد می‌شوند. تعیین محل دقیق پارگی ضروری بسیار ضرورری است، زیرا انتخاب نوع درمان به شدت و محل دقیق آسیب بستگی دارد. توجه داشته باشید در زمان آسیب به تاندون و عضلات کشیده شدن ماهیچه ساق پا سبب ایجاد درد شدید در قسمت پشت زانو می‌شود.

6.آسیب عصبی؛ جزء مهم‌ترین علت گرفتگی رگ پشت زانو راست

تحریک اعصاب ناحیه کمر(سیاتیک) یا باسن(سندرم پیریفورمیس) می‌تواند باعث درد شدیدی شود که تا قسمت پشت زانو ادامه پیدا می‌کند. گرفتگی رگ‌های پشت زانو نیز با علائمی مانند: تحریک ریشه‌های عصبی و بی حس شدن قسمتی از عضلات همراه است. یکی از سریع‌ترین روش‌های درمانی برای گرفتگی رگ‌های زانو، طب سوزنی است. دقت داشته باشید که باید این کار را زیر نظر فرد متخصص و با تجربه(پس از مشورت با پزشک) انجام دهید.

7.DVT یا ترومبوز وریدی عمقی یکی از علل اصلی تورم پشت زانو

مشابه تحریک ریشه‌های عصبی، ترومبوز وریدی عمقی یا DVT(Deep vein thrombosis) باعث درد شدید در قسمت پشت زانو می‌شود. درد ناشی از DVT معمولا در قسمت هایی مانند: باسن، کل ساق پا و قسمت داخلی ران نیز احساس می‌شود. از جمله مهم‌ترین علائم ابتلا به ترومبوز وریدی عمقی: درد و تورم شدید در مچ و ساق پا است. بیشترین گروه از افرادی که دچار DVT می‌شوند، افراد زیر هستند:

 • دارای اضافه وزن
 • به دلیل بیماری یا بستری شدن در بیمارستان مدت زمان زیادی است که تحرک ندارند.
 • افراد مبتلا به سرطان
 • افرادی که به دلیل مسافرت های زیاد و طولانی مدت، مدت زمان زیادی پاهایشان به سمت پایین آویزان است.

8.دررفتگی و شکستگی علت آسیب به استخوان‌های زانو

اگر بعد از بروز حادثه و ضربه زانوی شما دچار تورم و درد شدید شد؛ به اولین موردی که باید شک کنید، شکستگی استخوان‌های زانو است. در اثر ضربه شدید استخوان ران، ساق پا و کاسه زانو دچار شکستگی شده و از محل اصلی خود خارج می‌شود. کهباید سریعا به اورژانس مراجعه کرده و پس از مشخص شد محل و نوع آسیب درمان خود را آغاز کنید. در بعضی از موارد ضربه شدید به جای شکستگی باعث ایجاد ترک‌های ریز در استخوان‌ها می‌شود. آسیب به استخوان‌های پا سبب درد و تورم در قسمت‌های مختلفی مانند پشت زانو می‌شود.

مهم‌ترین علائم آسیب پشت زانو چیست؟

برای شروع روند درمان باید از علت اصلی زانو درد خود آگاه باشید. در بسیاری از مواقع زانو درد به خودی خود درمان می‌شود؛ اما در صورتی که زانو درد با علائم جدی زیر همراه بود، باید حتما با پزشک متخصص صحبت کنید.

 • تورم و سفتی
 • قرمزی و گرمی در هنگام لمس
 • ضعف یا بی ثباتی زانو
 • صدای تق تق در زمان حرکت کردن زانو
 • ناتوانی در صاف کردن کامل زانو

انواع راه‌ها برای درمان علت درد پشت زانو

خوشبختانه در حال حاضر روش‌های درمانی بسیار موثری برای درمان درد پشت زانو وجود دارد. برای درمان زانو درد در درجه اول باید از توصیه‌های پزشک خود استفاده کنید سپس می‌توانید برای بهبودی سریع‌تر روش‌های زیر را انجام دهید.

1.استفاده از کمپرس سرد؛ موثرترین درمان خانگی درد پشت زانو

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانید به سرعت درد و تورم عضلات خود را درمان کنید، استفاده از کمپرس سرد است. برای کاهش درد کمپرس سرد(یا پاکت حاوی یخ که در حوله پیچیده‌اید) را به مدت 5 دقیقه روی موضع آسیب دیده قرار دهید سپس چند دقیقه آن را برداشته و پس مجددا روی زانوهای خود قرار دهید.

2.استفاده از زانو بند: یکی از روش‌های درمان تاندونیت پشت زانو

درمان تاندونیت پشت زانو با زانوبند زاپیامکس| توان مارکت

همانطور که می دانید ورزش کردن سبب تشدید درد زانو می‌شود. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از آسیب و کاهش تورم زانو، در هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی از زانو بندهای طبی مخصوص استفاده کنید.

3.برای کاهش موقت دردهای خود مسکن مصرف کنید

اگر احساس می‌کنید درد پشت زانو شما به دلیل کار منزل یا فعالیت‌های زیادی است که در طول روز داشته‌اید، می‌توانید از مسکن‌هایی مانند: ایبوپروفن(ادویل، موترین)، ناپروکسن(Aleve) و استامینوفن(تیلنول) استفاده کنید. مصرف مسکن و استراحت کردن سبب کاهش سریع دردهای عضلانی شما می‌شود. با این دقت داشته باشید! اگر علت زانو درد شما آسیب‌های شدید است باید برای عکس برداری و تشخیص علت درد به مرکز درمانی مراجعه بفرمایید.

4.فیزیوتراپی و ورزش های اصلاحی: ورزش برای درد پشت زانو

در بعضی از موارد مهم‌ترین علت گرفتگی و درد پشت زانو، کاهش انعطاف عضلات است. یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش انعطاف پذیری و کاهش گرفتگی عضلات، انجام حرکات اصلاحی ورزشی است. برای انجام حرکات اصلاحی باید نتیجه آزمایش عکسبرداری زانو خود را به پزشک ارتوپد یا فیزیوتراپ متخصص تحویل دهید تا بهترین حرکات ورزشی برای کاهش دردهای عضلانی را ارائه دهند.

جمع بندی مقاله علت درد پشت زانو

در این مقاله در خصوص مهم‌ترین علل درد پشت زانو و بهترین روش‌های درمانی آن صحبت کردیم. درد پشت زانو به دلایل مختلفی مانند: کشیدگی، آرتروز، تقرص و کیست بورسیت ایجاد می‌شود. بسیاری از آسیب‌ها و دردهای زانو به خودی خود از بین می‌روند؛ اما چنانچه درد زانو شما به دلایل جدی‌تری مانند موارد بالا ایجاد شود، باید با پزشک متخصص مشورت کرده و پس از مشخص شدن علت اصلی آسیب روند درمان خود را آغاز کنید.

سوالات متداول علت درد پشت زانو

آیا ممکن است برای درمان زانو درد نیاز به جراحی داشته باشیم؟

چنانچه دچار آسیب‌های جدی مانند پارگی مینیسک شده باشید، ممکن است برای درمان تحت جراحی قرار بگیرید.

آیا هایپرترمی در کاهش درد زانو موثر است؟

بله؛ هایپرترمی سبب افزایش جریان خون و کاهش درد زانو می‌شود.

اغلب چه داروهایی برای تسکین درد زانو تجویز می‌شود؟

متداول ترین داروهایی که برای کاهش درد زانو تجویز می‌شوند، شامل: ایپوبروفن، ناپروکسن و استامینوفن است.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *