زانو درد

ورزش برای زانو درد؛ تمرینات مضر را بشناسید

بهترین ورزش برای زانو درد آرتروز | توان مارکت

ورزش برای زانو درد نقش تعیین کننده‌ای در درمان انواع مشکلات زانو داشته و انجام همیشگی آن نه تنها زانو بلکه سایر مفاصل بدن را از ابتلا به مشکلات متعدد دور می‌سازد. ورزش منظم به تقویت عضلات اطراف مفصل زانو، بهبود انعطاف پذیری و حمایت از ثبات کلی مفصل کمک می‌کند. مهم است که تمریناتی را انتخاب کنید که روی زانوها اثر ملایمی داشته و به تدریج پیشرفت کنند.

فعالیت‌های کم تاثیر مانند شنا، دوچرخه سواری و پیاده‌روی اغلب توصیه می‌شوند. همین طور تمرینات فیزیوتراپی مانند تقویت عضلات چهار سر ران، کشش همسترینگ و تمرینات تعادلی نیز می‌توانند مفید باشند. با این حال، مشورت با یک پزشک یا فیزیوتراپیست برای ایجاد یک برنامه ورزشی شخصی بر اساس علت اصلی و شدت درد زانو ضروری است. سایت تجهیزات پزشکی توان مارکت، نگاهی به انواع ورزش برای زانو درد پرداخته تا مسیر درمان برای بیماران هموارتر گردد. با ما همراه باشید.

ورزشهای برای زانو درد

ورزش‌های برای زانو درد انتخاب کنید که اثربخشی ملایم و در عین حال موثری داشته و بدون تشدید درد، باعث تسکین شوند. در اینجا چند ورزش برای زانو درد آورده شده است:

 • بالا آوردن مستقیم پا: به پشت دراز بکشید، یک زانو را خم و پای دیگر را صاف نگه دارید. به آرامی پای صاف را تا ارتفاع زانوی خمیده بلند و سپس آن را پایین بیاورید. 10-15 بار روی هر پا تکرار کنید.
 • تقویت همسترینگ: تقویت همسترینگ، بهترین ورزش برای زانو درد است. صاف بایستید. پاشنه پا را به سمت باسن بلند کرده و زانو را خم کنید. چند ثانیه نگه دارید و سپس پایین بیاورید. 10-15 بار روی هر پا تکرار کنید.
 • اسکات روی دیوار: پشت به دیوار بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید. به آرامی پشت خود را به سمت پایین دیوار بلغزانید، زانوها را خم کنید تا در زاویه 45 درجه قرار گیرند. برای چند ثانیه نگه دارید و سپس بدن را به سمت بالا بلغزانید. 10-15 تکرار انجام دهید.
 • دوچرخه ثابت: دوچرخه سواری با دوچرخه ثابت یک تمرین موثر و با تاثیر تدریجی است که به تقویت عضلات اطراف مفصل زانو کمک می کند. این تمرین را با یک سطح مقاومت راحت شروع کنید و رفته رفته دفعات آن را افزایش دهید.
 • تمرین در آب: شنا یا ایروبیک در آب، تمرینات کم تاثیر بسیار خوبی را برای درد زانو ارائه می‌دهد. جریان آب و شناور بودن در آن، باعث کاهش تنش روی مفاصل می‌شود.

مهم است که یک رویکرد ترکیبی برای درمان زانو درد داشته باشید. هم راستا با ورزش برای بهبود زانوی خود از زانوبند زاپیامکس نیز استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بدست آورید. در مورد زانوبند زاپیامکس بیشتر بخوانید تا این کالا فوق العاده را به خوبی بشناسید و برای درمان از آن استفاده کنید.

 دوچرخه ثابت یکی از ده تمرین برای بهبود زانو درد | توان مارکت

دریافت مشاوره رایگان

اگر دچار مشکلات مفصلی هستید با پر کردن فرم زیر از مشاوره رایگان کارشناسان درمان توان مارکت بهره مند شوید

مشخصات(Required)
انتخاب محل درد

ده تمرین برای بهبود زانو درد؛ مهمترین ورزشهای زانو درد کدام است؟

 • کشش همسترینگ ایستاده
 • لیفت کردن پا 
 • تمرین Lungs
 • کشش همسترینگ همراه با وزنه
 • بالا آوردن پا از پشت
 • تمرین استپ آپ یک پا
 • پوسته صدف
 • تمرین شیب تک پا
 • کشش فلکسور هیپ نیمه زانو
 • تمرین ددلیفت
 • اسکات با دیوار

در میان این ورزشهای زانو یک ورزش برای زانو درد تعریف شده که نقشی اساسی در بهبود شرایط زانو دارد که عبارت است از:

تقویت عضلات چهار سر ران؛ کلیدی ترین ورزش برای زانو درد

عضلات چهار سر ران قوی در حمایت و ثبات مفصل زانو نقشی سازنده دارند. در اینجا نحوه تقویت عضلات چهارگانه آمده است:

 • روی یک صندلی بنشینید و یک حوله یا توپ کوچک در پشت زانوی خود قرار دهید.
 • پای خود را صاف کنید، پشت زانوی خود را روی حوله یا توپ فشار دهید.
 • این حالت انقباض را برای چند ثانیه نگه دارید و سپس استراحت کنید.
 • این تمرین را 10-15 بار برای هر پا تکرار کنید.

با قوی‌تر شدن زانو، مدت انقباض و تعداد تکرارها را به تدریج افزایش دهید. به یاد داشته باشید که ورزش برای زانو درد را در حد تحمل درد انجام دهید و از هر حرکتی که باعث درد شدید یا بیش از حد می‌شود، خودداری شود.

ورزشهای زانو درد برای تقویت زانو آسیب دیده

هنگامی که صحبت از تقویت زانوی آسیب دیده می‌شود، بسیار مهم است که با احتیاط پیش بروید و با یک متخصص یا فیزیوتراپیست مشورت کنید. یک متخصص می‌تواند بر اساس آسیب خاص و شرایط شخصی فرد بیمار، توصیه‌های منحصر به فرد و موثرتری داشته باشد. با این حال، در اینجا یک ورزش برای زانو درد وجود دارد که تا حدود زیادی به تقویت زانو کمک می‌کند:

بالا بردن مستقیم پاها؛ بهترین ورزش برای ارتروز زانو

 تقویت ورزش زانو درد| توان مارکت

 • به پشت دراز کشیده و یک پا را خم کرده و کف آن را روی زمین قرار دهید.
 • با صاف نگه داشتن پای دیگر، آن را به آرامی از روی زمین بلند کنید.
 • این وضعیت را برای چند ثانیه نگه دارید، سپس پای اول خود را پایین بیاورید.
 • با 10 تکرار برای هر پا شروع و به مرور زمان تعداد تمرین خود را به تدریج افزایش دهید.

به یاد داشته باشید که به بدن خود گوش دهید و اگر در طول تمرین احساس درد یا ناراحتی کردید، آن را متوقف کنید. هنگام تقویت زانوی آسیب دیده، رعایت یک رویکرد تدریجی و پیشرونده ضروری است.

برای تقویت زانو چه بخوریم؟

حفظ یک رژیم غذایی متعادل و مغذی در کنار ورزش برای زانو درد برای سلامت کلی مفاصل، از جمله زانو مهم است. در اینجا غذاهایی وجود دارد که می‌توانند از قدرت و توان حرکتی زانو حمایت کنند:

1. اسیدهای چرب امگا 3 و نقش آن2ها برای  بهبود زانو درد

غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3، مانند ماهی‌های چرب (ماهی آزاد، ماهی خال مخالی، تن)، گردو، دانه‌های چیا و دانه‌های کتان را در رژیم غذایی خود، بگنجانید. اسیدهای چرب امگا 3 دارای خواص ضد التهابی هستند که به کاهش درد و التهاب زانو کمک خواهند کرد.

2. میوه‌ها و سبزیجات؛ کلید کمک به زانو

انواع میوه‌ها و سبزیجات را انتخاب کنید، زیرا ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌های ضروری برای سلامت مفاصل را فراهم می‌کنند. این شامل گزینه‌های رنگارنگ مانند انواع توت‌ها، مرکبات، اسفناج، کلم پیچ، کلم بروکلی و فلفل دلمه‌ای است.

3. پروتئین بدون چربی؛ تصمیم ارزشمندی برای کمک به زانو

منابع پروتئین بدون چربی مانند مرغ، ماهی، توفو و حبوبات را در نظر بگیرید. پروتئین برای ترمیم بافت و تقویت عضلات ضروری است و به ریکاوری زانو کمک می‌کند.

4. غلات کامل؛ حرکتی برای تقویت درد زانو

از محصولات غلات کامل مانند نان سبوس دار، برنج قهوه‌ای، کینوا و جو دوسر استفاده کنید. غلات کامل فیبر و مواد مغذی ضروری را فراهم می‌کنند که به سلامت کلی مفاصل کمک کند.

5. کلسیم و ویتامین D؛ رکن اساسی بهبود زانو

غذاهای غنی از کلسیم (محصولات لبنی، سبزیجات برگدار، شیر گیاهی غنی شده) و ویتامین D (ماهی چرب، زرده تخم مرغ، غلات غنی شده) برای حفظ استخوان‌های قوی از جمله مفاصل زانو مهم هستند.

علاوه بر این، هیدراته بمانید و غذاهای فرآوری شده، نوشیدنی‌های شیرین و مصرف بیش از حد الکل را محدود کنید، زیرا این موارد به التهاب و ناراحتی مفاصل منجر و شدت درد را افزایش می‌دهند.

غذای تقویت زانو | توان مارکت

ورزش برای زانو درد سالمندان

هنگامی که صحبت از ورزش برای افراد مسن مبتلا به زانو درد می‌شود، مهم است که بر روی فعالیت‌هایی تمرکز کنید که شدت کمتری داشته و ملایم باشند. در اینجا چند ورزش برای زانو درد سالمندان وجود دارد که ممکن است مفید باشند:

1. پیاده روی آهسته و پیوسته برای زانو درد سالمندان

راه رفتن منظم و سریع روی سطوح صاف و یکنواخت، به بهبود تحرک مفاصل، تقویت عضلات پا و ارتقای تناسب اندام کلی کمک می‌کند. پیاده روی را به آرامی شروع کنید و به تدریج سرعت و مدت زمان تمرین خود را افزایش دهید.

2. دوچرخه سواری یا دوچرخه ثابت

دوچرخه سواری یا استفاده از دوچرخه ثابت یک ورزش کم تاثیر است که بدون وارد کردن فشار بیش از حد به زانوها، یک تمرین قلبی عروقی را ترتیب می‌دهد. این تمرین را از شدت کم آغاز کرده و رفته رفته حجم و شدت آن را افزایش دهید.

3. شنا یا ایروبیک در آب؛ بهترین ورزش برای زانو درد سالمندان

تمرینات مبتنی بر آب روی مفاصل، اثربخشی ملایمی دارند و در عین حال برای قلب و عروق نیز سودمند هستند. شنا یا ایروبیک در آب، به بهبود قدرت، انعطاف پذیری و تسکین درد زانو کمک خواهد کرد.

4. بالا بردن پا ورزشی ساده ولی موثر برای درمان زانو درد

در حالی که نشسته یا دراز کشیده‌اید، برای تقویت عضلات چهار سر ران، تکنیک بالا بردن پا را انجام دهید. با حرکات کوچک و کنترل شده شروع کنید و به تدریج با قوی شدن زانوها، شدت آن را افزایش دهید.

5. کشش‌های ملایم را برای زانو درد سالمندان جدی بگیرید

تمرینات کششی ملایمی را انجام دهید که قسمت پایین تنه را هدف قرار می‌دهند، از جمله عضلات چهارسر ران، همسترینگ و ساق پا. حرکات کششی به بهبود انعطاف پذیری و کاهش سفتی زانو کمک می‌کنند و در شمار بهترین ورزش برای زانو درد قرار دارند.

6. تای چی یا یوگا؛ موثرترین ورزش برای زانو درد سالمندان

این تمرینات ذهن و بدن بر تعادل، انعطاف پذیری و حرکات ملایم تمرکز دارند. تای چی و یوگا نیز به بهبود ثبات زانو، دامنه حرکتی مفاصل و سلامت کلی کمک می‌کنند.

به یاد داشته باشید که اگر درد یا ناراحتی را موقع انجام این تمرین‌ها تجربه کردید، شدت آن را کاهش دهید یا برای راهنمایی شخصی با یک متخصص یا فیزیوتراپیست مشورت کنید. متخصص یا فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند تمرینات مخصوص به وضعیت شما را ارائه دهند و از فرم و تکنیک مناسب برای جلوگیری از درد یا آسیب بیشتر زانو، اطمینان حاصل کنند.

ورزش‌های مضر برای زانو

چه ورزشهایی برای زانو درد مفید نیست ؛ دویدن روی سطح سخت | توان مارکت

برخی از ورزش‌ها به طور بالقوه برای زانو مضر هستند، به خصوص اگر به طور نادرست یا بیش از حد انجام شوند. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

1. اسکوات عمیق

اسکات عمیق که شامل پایین آوردن بدن بیش از دامنه حرکتی راحت است، می‌تواند فشار بیش از حد بر مفاصل زانو وارد کند، به طور بالقوه باعث کشیدگی رباط‌ها و ایجاد آسیب می‌شود.

2. ایروبیک با شدت ضربه بالا

فعالیت‌هایی مانند ایروبیک با ضربه زیاد یا حرکات تکراری که شامل پریدن و فرود می‌شوند، معمولا فشار قابل توجهی بر مفاصل زانو وارد می‌کنند. این به طور بالقوه، منجر به آسیب یا تشدید مشکلات موجود زانو خواهد شد. به جای این تمرین، جایگزین‌های کم تاثیر مانند شنا یا دوچرخه سواری را در دنبال کنید

3. خم کردن عمیق زانو

ورزش‌هایی که به خم شدن عمیق زانو نیاز دارند، مانند لانژهای عمیق یا پرس پا با وزن بیش از حد، می‌توانند فشار قابل توجهی بر مفصل زانو وارد کنند. پیشرفت تدریجی، استفاده از وزن مناسب و حفظ فرم مناسب در طول چنین تمریناتی، مهم است.

4. دویدن و تمرین بر روی سطوح سخت

دویدن بر روی سطوح سخت، به مفصل زانو ضربات بیشتری وارد کرده و باعث تشدید درد خواهد شد. سطوح نرم‌تری مانند چمن را انتخاب کرده یا استفاده از کفش‌های حمایتی را برای کمک به جذب ضربه در نظر بگیرید.

به یاد داشته باشید که این تمرینات ممکن است برای همه مضر نباشد و تاثیر آن بر زانوها، بسته به عوامل فردی مانند سطح آمادگی جسمانی، شرایط موجود زانو و روش تمرینی، متفاوت خواهد بود. اگر در مورد سلامت زانوی خود نگرانی دارید یا درد و ناراحتی را تجربه می‌کنید، توصیه می‌شود با یک متخصص یا یک مربی تناسب اندام ماهر مشورت کنید.

ورزش برای کمر درد و زانو درد

هنگام مواجهه با کمردرد و زانو درد، مهم است که تمریناتی را انتخاب کنید که در هر دو ناحیه اثربخشی ملایمی داشته باشند و در عین حال قدرت و انعطاف پذیری را افزایش دهند. در اینجا چند تمرین و ورزش برای زانو درد وجود دارد که کمک کننده هستند:

 • اسکات جزئی: بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید، پشت خود را صاف نگه دارید و به آرامی خود را تا نیمه پایین بیاورید و در حالت اسکات قرار دهید، مطمئن شوید که زانوهایتان از مرز انگشتان پا عبور نمی‌کند. این وضعیت را برای چند ثانیه نگه دارید، سپس به آرامی به سمت بالا برگردید. این تمرین، ماهیچه‌های ران، باسن و باسن را تقویت کرده و از کمر و زانو حمایت می‌کند.
 • ژست پل: به پشت دراز بکشید و زانوهایتان را خم کنید و پاها را روی زمین بگذارید. به آرامی باسن خود را از روی زمین بلند کنید و عضلات سرینی و مرکزی خود را درگیر کنید. این وضعیت را برای چند ثانیه نگه دارید، سپس باسن خود را پایین بیاورید.
 • کشیدگی دیواری: با پشت به دیوار بایستید و به سمت پایین بلغزانید تا زانوهایتان با زاویه 90 درجه خم شوند. این وضعیت را برای 20 تا 30 ثانیه نگه دارید، به تدریج زمان را با افزایش قدرت در انجام این تمرین، بالا ببرید.
 • یوگای ملایم: تمرین حرکات یوگای ملایم که باعث انعطاف پذیری و هم ترازی مناسب می‌شود، می‌تواند به کاهش درد کمر و زانو کمک کند. روی ژست‌هایی تمرکز کنید که هسته مرکزی بدن را تقویت می‌کند، وضعیت بدن را بهبود می‌بخشد و عضلات پشت و پاها را کشش می‌دهد.
 • پیاده روی: راه رفتن منظم بر روی سطوح صاف و یکنواخت، به بهبود قدرت کلی، انعطاف پذیری و گردش خون کمک کرده و برای کمر و زانو مفید است.

نگاهی کلی به ورزش برای زانودرد

در این مطلب از توان مارکت، انواع ورزش برای زانو درد را مرور کردیم و دیدیم که کدام مواد غذایی و خوراکی، می‌توانند برای تسکین زانو درد و رفع مشکلات آن، مفید باشند. شما چه ورزش‌های دیگری را می‌شناسید یا تجربه کرده‌اید که در تسکین زانو درد و کاهش مشکلات آن، اثربخشی خوبی داشته باشند؟ حتما این موارد را در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران وب سایت، به بحث و اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

بهترین ورزش برای تسکین زانو درد چیست؟

تقویت همسترینگ و اسکات روی دیوار، برای کاهش درد زانوها، مناسب هستند.

چه غذایی برای کاهش درد زانو، مفید است؟

غذاهای حاوی امگا 3، برای تسکین زانو درد و کاهش دردهای مرتبط با آن، بسیار مفید بوده و در میان مدت و دراز مدت، اثربخشی دارند.

چه تمرینات ورزشی، زانو درد را بدتر می‌کند؟

ورزش‌هایی که نیاز به خم کردن زیاد و شدید زانو دارند، موجب تشدید درد زانو شده و در افراد مبتلا به عارضه‌های زانو، منع شده‌اند.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *