سایر, کمر درد

درمان کمر درد شدید ؛ بهترین راه‌ها و داروها را بشناسید

درمان کمر درد شدید | توان مارکت

درمان کمر درد شدید با چه چیزی امکان پذیر است که عارضه کمتری هم داشته باشد؟ آیا با بهترین روش‌های درمان کمر درد در پنج دقیقه آشنا هستید؟

احتمالا دلیل بازکردن این مقاله آن بوده که به دلیل کمر درد شدید قادر به انجام بسیاری از کارهای ضروری خود نیستید. نگران نباشید! در این سری از مقالات توان مارکت قصد داریم در خصوص علت و روش‌های درمان انواع کمر درد شدید صحبت کنیم. عارضه کمر درد به دلایل مختلفی مانند: بارداری، زایمان، عادت ماهیانه، ابتلا به بیماری‌های عفونی و کارهای سنگین ایجاد می‌شود. بنابراین قبل شروع روند درمان باید از طریق انجام آزمایش‌های مختلف علت اصلی ایجاد کمر درد مشخص شود. طول دوره درمان کمر درد حداقل یک هفته است. چنانچه دچار درد شدید هستید، با استفاده از روش‌هایی که در ادامه مقاله ارائه می‌شود از شدت درد خود بکاهید.

موثرترین روش‌های کاهش کمر درد مزمن

قبل از اینکه در خصوص بهترین روش‌های تسکین کمر درد صحبت کنیم، لازم است به طور مختصر ساختار ستون فقرات را مرور کنیم. ستون فقرات یکی از مهم‌ترین و قوی‌ترین قسمت‌های کمر است که باعث حفظ انعطاف و افزایش استحکام بدن می‌شود. ستون فقرات از 24 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. در میان این مهره‌ها ساختار دیسک قرار دارد.

علاوه بر این به منظور افزایش انعطاف و کارآیی، در اطراف آنها رباط و عضلات قوی قرار دارد. در دو طرف ستون فقرات، از بالا به پایین، مفاصل کوچک زیادی به نام مفاصل فاست وجود دارند. طناب نخاعی از داخل مهره‌ها عبور می‌کند و در انتقال پیام حسی و حرکتی نقش دارد. طناب نخاعی از طریق جمجمه به مغز متصل می‌شود. با افزایش سن، ابتلا به بعضی از بیماری و بروز حوادثی مثل تصادف کارآیی ساختارهای مختلف ستون فقرات مانند: مفاصل، دیسک و رباط‌ها کاهش پیدا می‌کند. کاش کارآیی این ساختارها با عوارضی مانند: درد کمر شدید و کاهش انعطاف بدن همراه است.

سریع‌ترین و موثرترین روش‌های کاهش کمر درد

چندین راهکار اضطراری برای درمان کمر درد شدید وجود دارد که برخی از آن‌ها را در ادامه بیان می‌کنیم. البته باید برای انتخاب روش مناسب قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک مشورت کرد. غیر از داروهای خوراکی برای درمان کمر درد شدید می‌توان از کمربند پلاتینر هم استفاده کرد که تاثیری بیشتر و بهتر از دارو دارد. در ادامه به ویژگی‌آن هم خواهیم پرداخت.

1. از مسکن‌های مناسب استفاده کنید (مسکن فوری درد کمر)

اگر در حال حاضر دچار کمر درد شدید هستید، از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی قوی(به انگلیسی: Nonsteroidal anti-inflammatory drug)، به اختصار NSAID استفاده کنید. البته قبل از مصرف این دارو و یا داروهای دیگر با پزشک یا داروساز صحبت کنید. متاسفانه تعدادی از داروهای مسکن دارای عوارض جانبی بسیار زیاد و تداخلات دارویی هستند. همچنین در بعضی از مواقع لازم است علاوه بر داروهای مسکن خاص از انواع دیگری از قرص کمر درد مانند شل کننده‌های عضلانی(برای کاهش سریع اسپاسم‌های عضلانی) استفاده کنید.

2. درست خوابیدن را تمرین کنید(برای جلوگیری از تشدید و تسکین کمر درد)

نحوه استراحت برای کمر درد | توان مارکت

دریافت مشاوره رایگان

اگر دچار مشکلات مفصلی هستید با پر کردن فرم زیر از مشاوره رایگان کارشناسان درمان توان مارکت بهره مند شوید

مشخصات(Required)
انتخاب محل درد

یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث کمر درد شدید می‌شود، اشتباه خوابیدن است. وضعیت بدنی نامناسب شدت کمردرد را افزایش می‌دهد. متاسفانه بسیاری از افراد در هنگام استراحت، نشستن و مطالعه کردن از وضعیت بدن خود غافل می‌شوند. در هنگام مطالعه کردن و یا کار با لپ تاب صاف بنشینید، شانه‌های خود را شل کنید و کمرتان را به قسمت پشتی صندلی تکیه دهید. برای کاهش کمر درد شدید در هنگام نشستن سعی کنید یک بالش یا یک حوله مناسب را بین کمر و صندلی خود قرار دهید. علاوه بر این پاهای خود را صاف روی زمین نگه دارید

3. کمربند پلاتینر را حتما امتحان کنید

فردی درحال استفاده از کمربند پلاتینر به عنوان مسکن فوری درد کمر | توان مارکت

پلاتینر نوعی کمربند برقی که در خود سه فناوری پیشرفته درمانی را دارد. این کمربند با سایر کمربندهای طبی تفاوت اساسی دارد چون فقط نقش محافظتی ندارد و علاوه بر آن در درمان بیماری‌های کمر نیز بسیار موثر است. کمربند پلاتینر از تولیدات شرکت زایسترونیک المان است که نمایندگی فروش آن را در ایران به فروشگاه اینترنتی توان مارکت داده‌اند. برای خرید کمربند پلاتینر حتما به کارت رجیستری روی جعبه دقت کنید چون کارت اصالت کالا است.

4. از تمرین‌های فیزیوتراپی غافل نشوید (درمان کمر درد در پنج دقیقه)

اگر می‌خواهید به سرعت از شدت کمر درد خود بکاهید، توصیه می‌کنیم از روش‌ها و ابزارهای مختلفی که در کلینیک‌های فیزیوتراپی وجود دارد، استفاده کنید. در کلینیک‌های فیزیوتراپی از روش‌هایی مانند: گرما درمانی، امواج فراصوت و محرک الکتریکی استفاده می‌کنند. علاوه بر این فیزیوتراپیست‌ها به شما یاد می‌دهند که چگونه بنشینید، بایستید و راه بروید تا مهره‌های تشکیل دهنده ستون فقرات شما در یک راستا قرار گرفته و فشار زیادی روی کمرتان وارد نشود. همچنین تمرینات تخصصی به شما آموزش خواهد داده شد تا بتوانید در منزل عضلات مرکزی کمر خود را تقویت کنید. مطالعات زیادی نشان داده‌اند زمانی که قدرت، انعطاف‌پذیری و استقامت عضلات کمر خود را افزایش دهید، شدت کمردردتان کاهش پیدا می‌کند.

5. از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید (درمان کمر درد شدید در خانه)

استفاده از کمپرس سرد و گرم به کاهش درد و التهاب ناشی از آسیب‌های مختلف کمک می‌کنند. گرما باعث افزایش جریان خون می‌شود. افزایش جریان خون روند ترمیم بافت‌های آسیب دیده را سرعت می‌بخشد. کمپرس سرد نیز به دلیل کاهش عملکرد گیرنده‌های حسی، سبب تسکین سریع درد عضلات و مفاصل می‌شود. برای نتیجه گیری بهتر از این روش درمانی، چند بار در روز و هر بار تا 20 دقیقه از هر یکی از این دو کمپرس استفاده کنید. چنانچه کمپرس مخصوص در منزل ندارید؛ کیسه یخ را در یک حوله نازک بپیچید تا از پوست خود در برابر شوک سرما محافظت کنید.

پس از دو روز استفاده از کمپرس سرد و تسکین درد کمر،  برای کمک به شل شدن عضلات و افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده، از یک پد گرم کننده یا حوله گرم استفاده کنید. همچنین برای حفظ آرامش و تسریع روند درمان به سونا و یا حمام‌ آب گرم بروید. برای جلوگیری از بروز سوختگی و آسیب‌های بافتی، هرگز پد گرم را گرم بیش از چند دقیقه(زمانی که احساس سوزش دارید) روی پوست خود قرار ندهید.

6. تزریق مسکن در داخل مفصل (یکی از موثرترین روش‌های درمان کمر درد شدید در بارداری)

در مواردی که به دلیل کمر درد شدید قادر به انجام به کارهای ضروری خود نباشید، پزشک متخصص از روش تزریق داخل مفصلی برای کمک به کاهش کمردرد استفاده می‌کند. انواع مختلفی از مسکن‌های مناسب برای تزریق مفصل وجود دارد که پزشکان متخصص متناسب با شدت کمر درد و وضعیت بیمار از آنها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال تزریق چند دوز کورتیکواستروئید باعث تسکین سریع التهابی و درد کمر می‌شود. بسته به نوع ماده، پزشک شما تعداد دوزها را مشخص می‌کند تا در کنار تاثیر سریع کمترین عوارض و آسیب به شما و کودکان وارد شود.

7. ورزش کنید (درمان کمر درد شدید با ورزش)

تمرین پل خوابیده برای درمان کمردرد در پنج دقیقه | توان مارکت

یکی از موثرترین روش‌هایی که باعث کاهش کمر درد و تقویت سریع عضلات می‌شود، انجام ورزش‌های اصلاحی است. خوشبختانه ورزش‌های بسیار موثری وجود دارد که از طریق انجام این حرکات می‌توانید از تشدید دردهای خود جلوگیری کنید. یکی از بهترین و موترین تمرین‌های اصلاحی برای کاهش کمر درد، تمرین پل خوابیده است که به صورت زیر انجام می‌شود.

روی یک زیر انداز مناسب، به سمت کمر دراز بکشید و بازوهای خود را روی زمین و در پهلوها قرار دهید. پاها را از قسمت زانو خم کرده و کف پاها را روی زمین بگذارید. شکم و باسن خود را سفت کنید و سپس به آرامی باسن را از روی زمین بلند کنید در حالی که کمر خود را صاف نگه داشتید به آرامی باسن را به سمت زمین پایین بیاورید. این حرکت را برای 10 ست تکرار انجام دهید.

*برای کاهش شدت کمر درد در حین حرکت از یک حوله یا بالش برای پر کردن فضای پشت زانوهای خود استفاده کنید.

8. از شکم بندهای مخصوص استفاده کنید (درمان کمر درد شدید پریودی)

یکی از مشکلات و عوارض ناشی از عادت ماهیانه ایجاد فشار و کمر درد شدید است. متاسفانه در بسیاری از موارد مصرف مسکن با ایجاد عوارض شدیدتری مانند مشکلات گوارشی همراه است. برای کاهش کمر درد ناشی از عادت ماهیانه می‌توانید از ابزارهای مخصوصی مانند: شکم بندهای طبی و کمپرس گرم استفاده کنید. شکم بندهای طبی از طریق گرم نگه داشتن عضلات شکم باعث کاهش سریع دردهای رحمی می‌شوند. علاوه بر این مصرف دمنوش‌های گرم ضد التهاب نیز به کاهش سریع دردها و گرفتگی‌های عضلانی شما کمک خواهد کرد.

9. ماساژ درمانی تحت نظر افراد متخصص (بهترین روش افزایش انعطاف عضلات)

یکی از سوالاتی که بسیاری از بیماران از پزشکان متخصص میپرسند، این است که آیا ماساژ درمانی در کاهش درد و گرفتگی‌های عضلانی موثر است؟ مطالعات اخیر نشان داده‌اند که ماساژ درمانی در یک دوره 10 هفته‌ای باعث کاهش درد و افزایش عملکرد عضلات افراد مبتلا به کمردرد مزمن می‌شود. توجه داشته باشید! ماساژ درمانی باید زیر نظر فرد متخصص و با تجربه انجام شود. متاسفانه در مواردی ماساژ درمانی باعث ایجاد آسیب بیشتر می‌شود. به همین دلیل برای شروع روند این درمان با پزشک خود مشورت کرده و در خصوص تخصص فرد به خوبی تحقیق کنید.

10. مصرف داروهای ضد افسردگی (کاهش درد و تحریک پذیری عضلات)

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ابتلا به مشکلات روانشناختی مانند افسردگی نیز در ابتلا به گرفتگی و دردهای عضلانی موثر است. حتی اگر افسرده نباشید پزشک متخصص ممکن است داروهای ضد افسردگی را به عنوان بخشی از روند درمان کمردرد مزمن شما تجویز کند. مشخص نیست که چگونه داروهای ضد افسردگی به تسکین درد سریع دردهای مزمن کمک می‌کنند. با این حال بسیاری از متخصصان معتقدند که داروهای ضد افسردگی از طریق تأثیر بر پیام رسان‌های شیمیایی مغز از ارسال سیگنال‌های درد جلوگیری می‌کنند.

سوالات متداول مقاله بهترین روش‌های درمان کمر درد شدید

1. بهترین روش‌های درمان کمر درد شدید طب سنتی چیست؟

بهترین روش‌های درمانی برای کمر درد شدید در طب سنتی شامل موارد زیر است:

استفاده از خمیر ریشه زنجبیل: قرار دادن خمیر ریشه زنجبیل روی ناحیه آسیب دیده باعث کاهش درد و التهاب می‌شود.

مصرف بیشتر ادویه: ادویه‎هایی مانند: دارچین و زردچوبه دارای اثرات ضد التهاب و درد است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم در غذاهای خود از ادویه بیشتری استفاده کنید.

استفاده از دمنوش‌های ضد التهاب: یکی از بهترین و موثرترین روش درمانی برای کاهش التهاب و دردهای ناشی از گرفتگی عضلانی، مصرف دمنوش‌هایی مانند: بابونه، دارچین، زنجبیل و سنبل طیب است.

ماساژ عضلات با روغن‌های گیاهی گرم: ماساژ درمانی به دلیل افزایش جریان خون باعث کاهش التهاب و درد می‌شود.

2. آیا ورزش کردن برای کاهش کمر درد موثر است؟

بستگی به علت و شدت کمر درد دارد. در مواردی انجام ورزش های اصلاحی در کاهش درد و گرفتگی‌های شدید عضلانی موثر است. دقت داشته باشید که نوع ورزش و طریقه انجام دادن آن بسیار اهمیت دارد.

3. علت کمر درد چگونه مشخص می‌شود؟

پزشکان متخصص علت کمر درد را از طریق بررسی نتایج آزمایش‌های مختلف مانند: توموگرافی کامپیوتری، اسکن رزونانس مغناطیسی و الکترومیوگرافی مشخص می‌کنند.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

1 نظر در “درمان کمر درد شدید ؛ بهترین راه‌ها و داروها را بشناسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *