کمر درد

درد کمر سمت چپ بالای لگن ؛ علت درد و راه‌های درمان

درد کمر سمت چپ بالای لگن و علت درد کمر سمت چپ در زنان | توان مارکت

درد کمر سمت چپ بالای لگن، دلایل احتمالی زیادی دارد. درد‌هایی که در بالای کمر و پایین کمر سمت چپ دیده می‌شوند، گاها علت مشابهی دارند. معمولا درد پایین کمر به علت پارگی دیسک در سمت چپ است و تنگی‌های کانال نخاعی نیز بی‌تاثیر نیستند. دردی که بیمار احساس می‌کند می‌تواند از درد خفیف تا درد شدید متفاوت باشد، اما آیا به طور واضح می‌دانید که چرا درد در سمت چپ کمر بالای لگن رخ می‌دهد؟ برخی از افراد که در سمت چپ کمر خود احساس درد می‌کنند، در مورد این درد متعجب می‌شوند که چگونه درمان کنیم؟ اما نگران نباشید، ما مهمترین اطلاعات در مورد درد کمر سمت چپ بالای لگن، در سایت توان مارکت به شرح زیر برای شما جمع آوری کرده‌ایم.

درد سمت چپ کمر و آشنایی با ساختار کمر و رابطه آن با درد سمت چپ کمر

درد سمت چپ کمر به دردهایی اطلاق می‌شود که در زیر کتف تا پایین لگن رخ می‌دهد. نمی‌توان درد سمت چپ کمر را یک بیماری به حساب آورد، اما واضح است که نشانه بیماری است. کمر ساختاری منظم اما پیچیده دارد. این ساختار دارای ۲۶ استخوان است که روی هم قرار گرفته و توسط تعدادی دیسک از یکدیگر جدا شده‌اند. کمر ما از ۵ مهره درست شده است و در بین مهره‌ها ساختمان‌های غضروفی به نام دیسک کمری قرار گرفته‌اند. به علت  وجود همین مهره‌هاست که ما می‌توانیم به جلو و عقب و چپ و راست حرکت کنیم. همچنین کمر به‌ عنوان تکیه‌گاهی برای نشستن یا ایستادن به حساب می‌آید. زمانی که به هر علتی مهره‌های کمری شما تحت فشار یا ضربه قرار گیرند، درد کمر را تجربه خواهید کرد. بعضا علت درد کمر سمت مربوط به ستون فقرات نیست بلکه مربوط به اختلالات داخلی شکم  و عفونت است. در ادامه مقاله به تفسیر بیشتر در این‌باره خواهیم پرداخت.

درد کمر و لگن سمت چپ به چه عللی رخ می‌دهد؟

درد در قسمت‌های لگن و کمر بیشتر مربوط به انواع مختلفی از بیماری‌‌های موثر بر مفصل است. البته اختلالات کلیه‌ها، مشکلات رحم در زنان، مشکلات بیضه در آقایان نیز اضافه بر علت هستند. در این قسمت بارزترین علل را به شما معرفی می‌کنیم:

۱. آسیب دیدگی عضلات علت درد سمت چپ کمر

درد پایین کمر سمت چپ که ناشی از پارگی عضلات است| توان مارکت

دریافت مشاوره رایگان

اگر دچار مشکلات مفصلی هستید با پر کردن فرم زیر از مشاوره رایگان کارشناسان درمان توان مارکت بهره مند شوید

مشخصات(Required)
انتخاب محل درد

بافت نرم عضلات یا رباط‌هایی که در اطراف ستون فقرات هستند می‌توانند در اثر التهاب ناشی از کشیدگی بیش از حد عضلات کمر یا رگ به رگ شدن و پارگی رباط‌ها آسیب ببینند. التهاب باعث اسپاسم عضلانی می‌شود که به کمر درد در سمت چپ می‌شود.

۲. علت درد کمر سمت چپ در زنان؛ عفونت رحم، بارداری

آناتومی بدن زنان شرایط بیماری‌های مخصوص به بانوان را فراهم‌ می‌سازد. استخوان‌های ظریف‌تر زنان نسبت به مردان، وجود رحم و آسیب پذیری آن و دوران بارداری  انواع علت درد کمر سمت چپ بالای لگن هستند. خانم‌ها اصولا از درد کمر به دلیل آسیب به مهره‌های ستون فقرات شاکی هستند. عدم استراحت و ایستادن‌های پیاپی در خانه‌داری علت استهلاک کمر در زنان است. عفونت یا هر عارضه دیگر مربوط به  رحم در صورتی که مربوط به تخمدان طرف چپ باشد درد کمر در بالای لگن در همان طرف را ایجاد می‌کند. بعضا در دوران باردای جنین بیشتر وقت را در یک طرف رحم می‌گذزاند. اگر طرف انتخابی جنین طرف چپ باشد هم استخوان زیر سینه چپ و هم بالای لگن در همان طرف چپ  درد می‌گیرد. همچنین سندرم قبل از قاعدگی مشکلی است که بسیاری از خانم‌ها چند روز قبل از پریودی آن را تجربه می‌کنند. این درد در کل رحم در گردش است. با توجه به اتصال اعصاب رحم و کمر اگر بر اثر سندرم قبل از قاعدگی، طرف چپ رحم  درد داشته باشد کمر و لگن نیز درد می‌گیرند.

۳. درد لگن در بارداری و جنسیت جنین

افراد همیشه بر آن بوده‌اند تا میان علائم مادر در دوران بارداری و جنسیت جنین ارتباط برقرار کنند. مثلا درد لگن در بارداری و جنسیت جنین دختر، زیباتر شدن مادر و پسر بودن جنین از این قبیل شایعات هستند. اگر در بارداری خود دچار لگن درد شده‌اید، باید به شما متذکر شویم که درد لگن در بارداری و جنسیت جنین هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارد و هیچ یافته علمی وجود ندارد که از این مساله پشتیبانی کند.

۴. درد کمر سمت چپ بالای لگن در مردان

سنگ کلیه و عفونت کلیه علت درد کمر سمت چپ در مردان | توان مارکت

درد سمت چپ کمر مردان ارتباط مستقیم با مشکلات اندام‌های داخلی، کلیه، مثانه دارد. سرطان پروستات و سرطان بیضه هم علت کمر درد در مردان است.

ممکن است با پارگی دیسک در آن سمت ارتباط داشته باشد. همچنین در مواردی ارتباط مستقیم با کلیه‌ها و دیگر اندام‌های داخلی دارد. سرطان بیضه نیز به ندرت می‌تواند از دیگر دلایل احساس این درد سمت چپ کمر مردان باشد. همچنین در مواردی این درد  مربوط به فتق دیسک کمر است.

۵. درد کمر سمت چپ و پای چپ

سیاتیک بزرگترین عصب در بدن انسان است که از باسن و پشت ران در یک خط راست به زانو می‌رسد. شرایط مختلفی که ستون فقرات را درگیر می‌کند و به اعصابی که در کمر و پاها قرار دارند، آسیب وارد می‌کند و درد کمر سمت چپ و پای چپ یا راست را بدنبال دارد. درد سیاتیک با حرکت بدتر می‌شود. حتی با استراحت هم بهبود نمی‌یابد و همزمان کمر و پا را درگیر می‌کند.

۶. آسیب ستون فقرات دلیل التهاب سمت چپ کمر

برخی از آسیب‌های ستون فقرات در اثر آسیب‌های ورزشی یا تصادفات رانندگی منجر به احساس کمر درد می‌شود. همچنین برخی از شرایط پزشکی مانند فتق دیسک کمر، استئوآرتریت در مفاصل فاست و اختلال عملکرد مفاصل ساکروایلیاک منجر به احساس کمر درد در سمت چپ می‌شوند.

۷. بیماری‌های داخلی شکم علت شایع کمر درد

 بیماری‌های داخلی مانند عفونت کلیه،

سنگ کلیه، پانکراتیت موجب درد کمر در بالای لگن در سمت چپ یا راست می‌شوند. به علاوه بیماری‌های مخصوص زنان مانند آندومتریوز و فیبروم که رحم تاثیر قرار می‌دهند نیز یکی دیگر از علل درد در سمت چپ کمر بالای لگن است.

۸. آرتریت علت مجهول درد کمر در سمت چپ و راست

برخی از انواع آرتریت باعث ایجاد درد در ناحیه کمر مخصوصاً در یک طرف می‌شوند. این التهاب ناشی از التهاب یا آسیب به غضروف است. علائم آرتریت بسته به نوع آرتریت متفاوت است، اما به طور کلی شامل سفتی و تورم پشت و کاهش فعالیت می‌شود. بهتر است در ادامه مقاله درباره درمان کمر سمت چپ بالای لگن نیز صحبتی داشته باشیم.

درمان خانگی درد کمر سمت چپ شامل چه راهکارهایی است؟

پس از بررسی علل بروز این درد دست یافتن به درمان آن آسان است. به عنوان مثال درمان گرفتگی عضلات چه طرف چپ چه طرف راست به راحتی در خانه قابل درمان است. برخی از این روش‌‌ها عبارتند از:

مراقبت در منزل و استراحت غیر مطلق

 برای جلوگیری از تشدید کمر درد، یک یا دو روز از فعالیت‌های شدید یا موقعیت‌هایی که درد را تشدید می‌کنند، اجتناب کنید. همچنین به مدت دو روز استراحت کنید. استراحت کمک می‌کند تا درد کمر تسکین یابد. استراحت مطلق نباید بیشتر از دو روز ادامه داشته باشد. زیرا سبب ضعیف شدن عضلات کمر و در نتیجه سبب تشدید درد کمر و طولانی شدن روند بهبودی خواهد شد.

کمربند پلاتینر؛ بهترین درمان خانگی درد کمر سمت چپ بالای لگن

کمربند پلاتینر به عنوان یکی از درمان‌های خانگی بسیار تاثیرگذار جایگاه ویژه‌ای دارد. این کمربند مجهز به سه تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است که با نام اختصاری UIC نیز شناخته می‌شود. پلاتینر جریان خون را افزایش می‌دهد تا گرما در عمق اندام‌های کمر ایجاد گردد و درد و التهاب کاهش پیدا کنند. همچنین ترمیم و بازسازی بافت‌های تضعیف شده از طریق افزایش اکسیژن و مواد مغذی سرعت بیشتری به درمان در خانه خواهد داد.

کمربند پلاتینر بهترین درمان درد کمر سمت چپ بالای لگن | توان مارکت

درمان کمر درد سمت چپ پایین چگونه انجام میشود

درد پایین کمر آرامش را از بیمار سلب می‌کند. انتخاب شیوه درمان باید زیر نظر دکتر ارتوپد  و متناسب با وضعیت بیمار باشد. بهترین دارو برای درمان کمر درد سمت چپ پایین شامل مجموعه‌ای از درمان‌های خانگی و پزشکی است. این مجموعه، نکات محافظه کارانه، قرص برای درد کمر و پماد و آمپول را در بر می‌گیرد. اگر شدت درد زیاد باشد، از تزریق کورتیکواستروئیدها و مقدار مشخصی داروی موضعی بی‌حسی برای درمان درد پایین کمر استفاده می‌شود. البته این شیوه درمان، بیشتر در کاهش درد سیاتیک اثر دارد.

درمان درد پایین کمر سمت چپ با فیزیوتراپی

در کنار مصرف بهترین داروها، مسکن‌ها، ا درمان خانگی درد سمت چپ کمر، فیزیوتراپی نیز واقعا موثر است. مراحل فیزیوتراپی در ناحیه کمر می‌تواند از گرم کردن موضع و سپس استفاده از جریانات الکتروتراپی و پس از آن انجام اولتراسوند، ماساژ، آموزش تمرینات تقویت عضلات ناحیه کمر و دامنه حرکتی باشد. فیزیوتراپی کمر با هدف بازگردانی قدرت عضلات و حذف فشار اضافی وارد بر مفاصل صورت می‌گیرد. اگر هیچ یک از درمان‌ها و راه‌حل‌های ذکر شده موفق به تسکین درد در سمت چپ کمر نشد، به ویژه اگر درد به مدت ۶ تا ۱۲ هفته ادامه یابد، پزشک ممکن است به جراحی متوسل شود و درمان را با روش تهاجمی ادامه دهد.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه درد کمر سمت چپ بالای لگن

بهترین روش درمان خانگی درد سمت چپ کمر بالای لگن چیست؟

کمربند پلاتینر

شایع‌ترین علت درد سمت چپ بالای لگن چیست؟

 دیسک کمر و آسیب ستون فقرات

آیا درد لگن در بارداری و جنسیت جنین دختر با هم مرتبط‌ هستند؟

خیر اصلا علم پزشکی چنین مطلبی را تایید نمی‌کند.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *