زانو درد

ورزش برای دیسک کمر و بی‌ حسی پا ؛ موثرترین حرکات کدامند؟

ورزش برای دیسک کمر و بی حسی پا و علت بی حس شدن پاها از کمر به پایین چیست | توان مارکت

ورزش برای دیسک کمر و بی‌ حسی پا را باید مهمتر از هر درمان دارویی دیگر به حساب آورد چون موجب تقویت ماهیچه‌های کمر خواهد شد و فشار را از روی ستون فقرات برمی‌دارد. آسیب به دیسک کمر در نتیجه عوامل مختلف مانند تروما یا مشکلات حرکتی به وجود می‌آید و امکان دارد به فتق یا بیرون زدگی دیسک‌ها منجر گردد. این نوع مشکل در بسیاری از موارد علاوه بر ایجاد درد و ناراحتی در ناحیه کمر، پاها و گردن دامنه حرکت افراد را نیز محدود و مشکلات گسترده‌ای ایجاد می‌کند. اما ورزش برای دیسک کمر و بی حسی پا نتیجه بخش است؟

با توجه به سطح آسیب و وضعیت فیزیکی بیمار روش‌های درمانی مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد. اگر فتق دیسک در مرحله بسیا وخیمی قرار داشته باشد تنها روش درمان جراحی و تزریق است که برای بهبود آسیب دیسک کمر سرنوشت ساز است. در موارد دیگر می‌توان از داروها، ورزش، ماساژ درمانی و تغییر سبک زندگی برای بهبود و تسکین دردها بهره گرفت.

در این مقاله از توان مارکت شما را با بهترین ورزش برای دیسک کمر و بی‌حسی پا، دلایل بیرون زندگی دیسک کمر، عوامل موثر بر آن و بهترین روش‌های درمانی موجود در این زمینه آشنا خواهیم نمود.

دلیل بیرون زدگی دیسک کمر

بهترین ورزش برای دیسک کمر و سیاتیک به همراه قرص برای بی حسی پا را باید در درمان مهم دانست | توان مارکت

دریافت مشاوره رایگان

اگر دچار مشکلات مفصلی هستید با پر کردن فرم زیر از مشاوره رایگان کارشناسان درمان توان مارکت بهره مند شوید

مشخصات(Required)
انتخاب محل درد

دیسک‌ها یکی از عوامل برای محافظت از نخاع هستند که مانند یک بالشتک لاستیکی دور‌تا دور نخاع و ستون مهره را در بر گرفته‌اند. بروز فتق دیسک به دلیل پارگی در قسمت بیرونی دیسک و یا از بین رفتن قسمت انتهایی استخوان مهره است که باعث ترشح مایعی به نام «نوکلئوس پالپوزوس» می‌شود. ترشح این مایع و اثرکردن آن به عصب دچار انقباض عصب شده و درد‌های ناشی از فتق دیسک را برای افراد به دنبال دارد.

در این ماده ترشح شـده از سوی دیسک ویتامین‌های التهابی وجود دارد که به ملتهب‌شدن عصب و به وجودآمدن درد‌های سیاتیک کمک می‌کند. دلیل بیرون زدگی دیسک کمر به دلایل مختلفی مثل افـتادن از ارتفاع و یا بلندکردن اجسام سنگین بستگی دارد. البته دلیل بیرون زدگی دیسک کمر به عوامل دیگری مانند بالا رفـتن سن نیز بستگی دارد زیرا هرچه سن فرد بالا‌تر برود دیسک کمر خشک‌تر و دیواره‌ بیرونی آن مستهلک‌تر خواهد شد.

بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق، بدون شک استفاده از کمربند پلاتینر است. این کمربند مجهز به سه تکنولوژی درمانی مهم به نام‌های اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است که در عمق بافت‌های کمر نفوذ کرده و مانع از تحلیل رفتن دیسک کمر خواهد شد. برای خرید کمربند پلاتینر بهترین راه مراجعه به سایت فروشگاهی توان مارکت است چون این فروشگاه اینترنتی نمایندگی مرکزی فروش کمربند پلاتینر را از شرکت زایسترونیک آلمان دارد.

چه عواملی خطر فتق دیسک را بالا می‌برند؟

در جواب به این سوال‌ که چه عواملی خطر فتق دیسک را بالا می‌برند باید گفت که اگر بروز فتق دیسک شما در قسمت پایین کمر باشد، معمولا بیشترین درد را در باسن، ران و ساق پا احساس می‌کنید و امکان بروز درد در پا نیز وجود خواهد داشت. در صورت بروز فتق در گردن درد بیشتری که از سوی فرد تحمل خواهد شد از سوی شانه و بازو خواهد بود. امکان بروز این درد هنگام سرفه، عطسه یا حرکت در موقعیت‌های خاصی به نقاط مختلفی همچون بازو و پا وارد خواهد شد. افراد این درد را به شکل سوزن سوزن و تیر کشیدگی تشریح می‌کنند.

اکثرا به وجود آمدن فتق دیسک بر روی کمر تاثیر می‌گذارد؛ با این حال ممکن است در گردن نیز بروز کند. این نشانه‌ها به محل قرار گرفتن دیسک و موضوع فشار آوردن آن به عصب بستگی دارد. فتق دیسک در اکثر مواقع یک طرف بدن فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

آن دسته از ماهیچه هایی که به اعصاب آسیب‌دیده کمک می‌کنند امکان بروز ضعف درشان بیشتر است. این موضوع می‌تواند به ضعیف شدن عصب‌های ماهیچه‌ای کمک کرده و باعث شل شدن پا هنگام راه رفتن، از دست دادن توان بلند کردن اجسام و یا نگه داشتن آن‌ها بشود.

افرادی که دچار فتق دیسک هستند، در بسیاری از مواقع در قسمتی از بدن که توسط اعصاب آسیب‌دیده شروع می‌شود، عواملی مانند بی حسی و گز گز را تجربه می‌کنند. در این مرحله معمولا از ورزش برای دیسک کمر و بی حسی پا بهره می‌برند تا وضعیت دیسک وخیم‌تر نشود.

شما می‌توانید فتق دیسک بدون علائم داشته باشید. ممکن است ندانید که به آن مبتلا هستید مگر اینکه در تصویر ستون فقرات نشان داده شود.

بیشتر بخوانید: زانوبند زاپیامکس بهترین درمان خانگی آرتروز زانو

بهترین ورزش برای دیسک کمر و بی حسی پا

ورش برای دیسک کمر و بی‌حسی پا می‌‎تواند تا حد بسیاری زیادی مشکلات مربوط به این نواحی را از بین ببرد. در ادامه بهترین ورزش برای دیسک کمر و بی حسی پا را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید مشکلات مربوط به کمر و پا را برطرف سازید:

ورزش یوگا؛ بهترین ورزش برای دیسک کمر و بی حسی پا

بهترین ورزش برای دیسک کمر و سیاتیک ، ورزش برای بی حسی پا و درمان بی حسی پا در اثر سیاتیک | توان مارکت

بهترین ورزش برای دیسک کمر و بی حسی پا را می‌توان ورزش یوگا معرفی کرد. این ورزش با ترکیبی از تمرینات آرام و کنترل تنفس به بالابردن قدرت عضلات دور کمر کمک می‌کند و با افزایش انعطاف‌پذیری عضلات ستون فقرات به بهبود این بیماری سهولت بخشد. یکی از نتایج این ورزش منحصر به فرد کاهش درد و مدیریت دیسک کمر در فرد می‌باشد. باتوجه به بررسی‌های صورت گرفـته توسط پزشکان متخصص افرادی که در کلاس‌های یوگا شرکت کرده‌اند و سعی به انجام تمرینات یوگا برای بهترکردن اوضاع بیماری خود دارند دو برابر بیشتر از افراد دیگر مبتلا به این بیماری شانس بر طرف‌کردن درد بیماری خود را دارند.

باید خاطر نشان کرد که ورزش یوگا به عنوان بهترین ورزش برای دیسک کمر و بی حسی پا تا زمانی توصیه می‌شود که فرد بدلیل نشستن نامناسب، بلندکردن اجسام سنگین یا موارد دیگر دچار درد‌هایی آزاردهنده شود. اما هنوز از لحاظ پزشکی تشخیص دقیقی درباره دلیل حقیقی درد ارائه نشده و یا دیسک کمر در میزان کمی از آسیب دیدگی قرار دارد، زیرا علائم دیسک کمر شدید نیاز به مداخله‌های پزشکی بیشتر دارد. پس به طور کلی سعی کنید پیش از تمرین یوگا علاوه بر مربی با پزشک متخصص نیز مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: از عوارض قرص گاباپنتین و دیسک کمر چه می‌دانید؟

راه رفتن و حرکت در آب بهترین راه کنترل دیسک کمر

آب درمانی یا راه رفتن در آب به دلیل کمک به استحکام در عضلات و البته کمک به انعطاف پذیری بدن، می‌تواند یکی از ورزش‌های مناسب برای بهبود این بیماری باشد. علاوه بر آن داشتن عضلات مرکزی قوی می‌تواند به بهبود در ستون فقرات کمک شایانی کند و مانع از ایجاد دیسک کمر شود.

بیشتر بخوانید: علت کمر درد در زنان ؛ نکاتی که باید جدی بگیرید

درمان معجزه آسای دیسک کمر با ورزش

همانطور که میدانید دیسک کمر یکی از درد‌های موضعی است که به میزان بالایی برای افراد آزار دهنده و در اکثر مواقع پزشکان برای درمان آن‌ها به ورزش‌هایی نظیر یوگا اشاره می‌کنند. اما به غیر از این حرکات کششی که فیزیوتراپ‌ها نیز به بیماران پیشنهاد می‌دهند تمرینات دیگری برای کنترل درد و بهبودی درد دیسک وجود دارد که  تاثیرات شگرفی دارند. تمرین‌های ورزشی نظیر پلانک پهلو، پلانک تک پا و حرکت پل با زانو تو جمع می‌توانند جز آن دسته از حرکت‌های کششی باشند که درمان معجزه آسای دیسک کمر با ورزش را برای فرد به ارمغان بیاورند. درمان معجزه آسای دیسک کمر با ورزش می‌تواند یکی دیگر از عواملی باشد که بیماری فرد را تا حد بالایی مرتفع کند.

در این بخش فیلم ورزش دیسک کمر را مشاهده می‌کنید. با دقت در این فیلم می‌توانید از جزئیات انجام این عمل جراحی مطلع شوید.

آیا پیاده روی برای دیسک کمر مضر است؟

یکی از درمان‌های موثر و همچنین کم هزینه پیاده روی است که در درمان دیسک کمر موثر است. پیاده روی باعث بهبود در عواملی مانند اضافه وزن، سوخت و ساز بدن، بهبود علائم بیماری سرطان، پیشگیری و همچنین کنترل دیابت، جلوگیری از بروز آلزایمر و زوال عقل، به تاخیر انداختن روند پیری، بهبود عملکرد ریه کاهش، استرس و اضطراب می‌شود و با توجه به این موارد می‌توان دریافت که تا چه اندازه پیاده روی نه تنها در مسئله مهمی همچون دیسک کمر بلکه در مسائل دیگر نیز به افراد برای بهبود کمک می‌کند. این ورزش باعث انعطاف پذیری کمر و تقویت عضلات می‌شود که برای بهبود دیسک بسیار مهم است.

ورزش برای فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر را می‌توان به کمک ورزش بهبود بخشید. اما لازم است پیش از امتحان کردن این حرکات، با پزشک خود مشورت کنید تا از آسیب‌های جدی به کمرتان دور بمانید و روند بهبودی را تسریع دهید:

پیاده روی برای فتق دیسک کمر خوب است

شما می‌توانید از روزش برای فتق دیسک کمر استفاده نمایید. همانطور که در مبحث بالا نیز به آن پرداخته شد پیاده روی یکی از ورزش‌های کار آمد برای بهبود دیسک کمر است.

دوچرخه سواری می‌تواند به بهبود فتق دیسک کمر کمک کند

در هنگام دوچرخه سواری فرد می‌تواند از انقباض در ستون فقرات و یا ورم در این نواحی جلوگیری کند. البته در ورزش برای فتق دیسک کمر بهتر است کمر فرد هنگام دوچرخه سواری در یک محل ثابت قرار گیرد و به فشاری را تحمل نکند. به همین دلیل دوچرخه‌های پشتی دار می‌توانند برای دوچرخه سواری مناسب باشند.

فواید ورزش برای دیسک کمر و بی حسی پا

فواید ورزش برای دیسک کمر بسیار زیاد است و می‌تواند نتایج خوبی را برای فرد به ارمغان بیاورد مانند:

 • افزایش انعطاف پذیری: تمرینات انعطافی مانند یوگا و پیلاتس، انعطاف پذیری عضلات را بالا برده ومنجر به کاهش فشار روی دیسک‌ها می‌شود.
 • بهبود جریان خون: یکی از دلایلی که مدت زمان بهبود دیسک بالا می‌رود، جریان نامناسب خون به سوی ستون فقرات است. ورزش برای دیسک کمر به طور منظم، از جمله فیزیوتراپی، می‌تواند به جریان بهتر خون و استفاده از مواد مغذی در بهبود سریعتر فتق دیسک کمر کمک کننده باشد.
 • کاهش التهاب: یکی دیگر از فواید ورزش برای دیسک کمر کاهش التیاب است و هلاوه بر آن می‌توان درد این ناحیه را نیز کاهش دهد.
 • تقویت ماهیچه‌های مرکزی: چنانچه فشار روی ستون فقرا افزایش یاید، درد فتق دیسک کمر نیز بیشتر خواهد شد. پس با تقویت کردن عضلات میان تنه و کمر، فشار بر این ناحیه کاهش پیدا خواهد کرد.

برنامه تمرینی بدنسازی برای کسانی که دیسک کمر دارند

برنامه تمرینی بدنسازی برای کسانی که دیسک بدن دارند باید با مداومت پیش برود و فرد باید به ورزش‌هایی که انجام می‌دهد توجه کند. در صورت انجام ورزش‌های سنگین بدنسازی امکان بدتر شدن درد دیسک بدن بالا می‌رود و ممکن است به پیشرفت این بیماری در ستون فقرات کمک کند و علاوه بر آن در صورت نبود برنامه ریزی مناسب که در چه ساعت از روز کدام حرکت ورزشی صورت گیرد و یا از چه مواد غذایی استفاده شود ممکن است به بیشتر شدن این درد کمک کند.

حرکات ممنوعه بدنسازی برای دیسک کمر

علت بی حس شدن پاها از کمر به پایین | توان مارکت

درست است که ورزش می‌تواند به دیسک کمر آسیب وارد کند، اما باید از انجام برخی از حرکات ورزشی خودداری کنید. در ادامه با حرکات ممنوعه بدنسازی برای دیسک کمر آشنا خواهید شد:

 • دراز و نشست: انجام ورزش دراز و نشست به دلیل فشار بالایی که به شکل و ستون فقرات فرد می‌آورد، ممکن است علاوه بر مرتفع نکردن مشکل اولیه باعث آسیب‌های جسمی دیگری نیز بشود. برای اینکه حرکتی را جایگزین این حرکت بدنسازی بکنید می‌توانید از حرکت کرانچ استفاده کنید.
 • چرخش کمر با وزنه: یکی دیگر حرکات ممنوعه بدنسازی برای دیسک کمر چرخش کمر با وزنه است. در این چرخش نیز اگر وزنه سنگین باشد و فرد نتواند آن را به خوبی کنترل کند ممکن است به کمر او آسیب برسد و باعث فتق کمر بشود.
 • دویدن: دویدن خود به تنها نمی‌تواند باعث بروز فتق دیسک کمر بشود، اما می‌تواند درد آن را تشدید کند. پس به جای دویدن پیاده روی سفارش می‌شود که خیلی آرام‌تر و با ملایمت بیشتری پیش برود.

بهترین روش‌های درمانی برای دیسک کمر

روش‌های مختلفی برای درمان دیسک کمر وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه شما را با این روش‌ها آشنا خواهیم کرد:

 • ماساژ کمر: یکی از بهترین روش‌های درمانی برای دیسک کمر ماساژ کمر است. برای این منظور از روشی به نام ماساژ بافت عمیق (DTM) استفاده می‌شود. در این ماساژ ضربات بسیار آهسته اما سفت را به کمر می‌زنند و این عمل باعث تحریک لایه‌های عمیق ماهیچه می‌شود. هر مقدار فشار وارده با میزان بیشتری به کمر ضربه وارد کند افزایش فشار باعث افزایش گردش خون، کاهش التهاب و کاهش اسپاسم عضلانی می‌شود. گاهی ممکن است برای تسکین درد از ماساژ بافت نرم (STM) استفاده بشود.
 • دارو‌های ضد التهابی: ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین برای فتق دیسک بسیار مناسب خواهد بود و باعث کاهش التهاب خواهد شد. با مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی خطر آسیب بیشتر کم می‌شود.
 • دارو‌های شل کننده: اگر پزشک معالج متوجه درد شدید و انقباض بالا در ناحیه دیسک بشود از دارو‌های شل کننده برای درمان بیمار استفاده می‌کند. این داروها ماهیچه‌ها را شل کرده و در تسکین درد تاثیر بسیار زیادی دارند. البته باید اضافه نمود که با استفاده از این دارو‌ها فرد نمی‌تواند به طور قطعی بیماری را از بین ببرد و این درمان به صورت موقت برای از بین بردن درد مناسب می‌باشد.
 • اوزون درمانی: در این روش گاز اوزون از طریق سرنگ وارد دیسک کمر شما خواهد شد. در مرکز دیسک که ژلاتینی است پروتئین‌هایی وجود دارد که تحت تاثیر اکسیداسیون باعث کم‌تر شدن حجم دیسک خواهد شد. در این محلول تزریقی از بی‌حس‌کننده موضعی هم استفاده شده که از اثر ضد التهابی و ضد درد جلوگیری می‌کند.

سوالات متداول

1- آیا می توانم با فتق دیسک کمر وزنه بزنم؟

تمرین مقاومتی سنگین با فتق دیسک کمر توصیه نمی‌شود، زیرا می‌تواند فشار بیش از حد بر ستون فقرات وارد کند و درد (یا فتق) را بدتر کند.

2- بهترین ورزش برای دیسک کمر و بی‌ حسی پا چیست؟

یوگا، شنا کردن و دوچرخه سواری از بهترین ورزش‌ها برای بهبود وضعیت دیسک کمر است.

3- چه ورزش‌هایی را با دیسک کمر انجام ندهیم؟

دراز و نشست، ورزش‌های سنگین بدنسازی و دویدن از ورزش‌های ممنوعه در دیسک کمر است.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *