زانو درد

بهترین قرص برای خشکی زانو ؛ 10 قرصی که زانو را از نو می‌سازد

برای زانو درد چه بخوریم ؛ بهترین قرص برای خشکی زانو | توان مارکت

بهترین قرص برای خشکی زانو چیست؟ آیا می‌دانید برای درمان قطعی زانو درد باید چه داروهای را مصرف کنید؟

اگر هنگام بلند شدن زانوهای‌تان درد می‌گیرد یا احساس می‌کنید مفصل‌های‌تان دچار سفتی شـده است، احتمال دچار عارضه خشکی زانو هستید. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، تقریبا از هر 8 نفر یک نفر در دنیا دچار مشکل خشکی زانو است و بیشتر سالمندان را درگیر می‌کند. خوشبختانه می‌توان با رعایت رژیم غذایی مناسب، ورزش و مصرف مکمل‌های ویتامینی از ابتلا به خشکی زانو جلوگیری کرده و در صورت ابتلا آن را درمان کرد.

در حال حاضر قرص‌ها و مکمل‌های زیادی برای تحریک استخوان سازی و ترشح مایع مفصلی وجود دارد. برای اینکه شما را با موثرترین و بهترین قرص خشکی زانو آشنا کنیم، در جدیدترین مقاله توان مارکت به بررسی این موضوع کاربردی می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

آشنایی با بهترین قرص برای خشکی زانو

در حال حاضر نزدیک به 20 درصد از جمعیت کل دنیا با عارضه خشکی زانو مواجه هستند. خشکی زانو با افزایش سن و فعالیت زیاد تشدید می‌شود. افراد دارای این عارضــه در هنگام حرکت‌دادن مفصل زانو به دلیل کاهش انعطاف، تعادل و قدرت دچار مشکل می‌شوند. در حال حاضر داروهای بسیار زیادی برای درمان خشکی زانو وجود دارد. برای اینکه با آگاهی بیشتر روند درمان خود را طی کنید، در ادامه بهترین و موثرترین داروهای مخصوص خشکی زانو را معرفی خواهیم کرد.

در کنار قرص برای خشکی زانو می‌توان از پماد برای درد زانو نیز بهره برد تا نتیجه‌ای مطلوب‌تر بدست اید. پماد بنگای Bengay و پماد اسپورتس دو داروی موضعی برای کنترل درد زانو هستند که نتایج قابل قبولی را بدس داده‌اند.

1. مکمل کلاژن بهترین دارو برای خشکی زانو

کلاژن پروتئینی است که به طور طبیعی در بدن ساخـته می‌شود. تولید و ترشح این پروتئین با افزایش سن کاهش شدیدی پیدا می‌کند. کلاژن در واقع همان ماده‌ای است که پوست را سفت و به مفاصل اجازه می‌دهد که به راحتی در جهات مختلف حرکت کنند. بر اثر افزایش سن، مصرف داروها و ابتلا به بعضی از بیماری‌ها میزان کلاژن موجود در مفاصل کاهش یافـته و سبب خشکی زانو می‌شود.

در حال حاضر تحقیقات زیادی در خصوص تاثیر مصرف مکمل کلاژن و بهبود خشکی زانو انجام شـده است. نتایج این تحقیقات به خوبی نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های کلاژن به صورت خوراکی باعث بهبود قابل توجهی در وضعیت بیماران دارای مشکلات عضلانی و استخوان می‌شود. خوشبختانه مصرف این مکمل‌ها کاملا بی‌خطر بوده و عوارض جانبی بسیار خفیفی مانند: ناراحتی معده و مشکلات گوارشی دارد. با این حال توصیه می‌شود که قبل از مصرف مکمل‌ کلاژن به عنوان بهترین قرص برای خشکی زانو با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده از داروی باری بهبود دردهای زانو ام متداول و به واقع اولین خط درمان است. اما بهترین قرص برای زانو درد کدام است و چگونه بر درد زانو تاثیر می‌گذارد؟ قبل از مصرف هر نوع دارو و قرص برای کمک به رفع زانو درد در مورد آن دارو مطالعه کنید تا از تداخلات دارویی پیش بینی نشده جلوگیری به عمل آورید.

2. مکمل امگا 3 و درمان سریع خشکی زانو

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود ، مکمل امگا 3 | توان مارکت

دریافت مشاوره رایگان

اگر دچار مشکلات مفصلی هستید با پر کردن فرم زیر از مشاوره رایگان کارشناسان درمان توان مارکت بهره مند شوید

مشخصات(Required)
انتخاب محل درد

امگا 3 یکی از انواع اسیدهای چرب ضروری بدن است. این ماده التهاب و درد مفاصل را به سرعت کاهش می‌دهند. علاوه بر این نتایج تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف امگا 3 سفتی عضلات را در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید و خشکی زانو کاهش می‌دخ و سبب تسکین سریع درد می‌شود.

اسید چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی به ترمیم سریع بافت‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند. مصرف امگا 3 تا حد زیادی بی خطر است اما ممکن است با عوارض جانبی اندکی مانند: سوزش سر دل، حالت تهوع یا اسهال همراه باشد. اگر در حال حاضر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید، قبل از مصرف امگا 3 به پزشک خود اطلاع دهید؛ زیرا مصرف امگا 3 سبب رقیق شدن خون و افزایش ریسک خون ریزی همراه است.

علاوه بر داروهایی که برای خشکی زانو تجویز می‌شوند باید به داروهای که ترمیم کننده و سازنده مفصل زانو هستند نیز دقت کرد تا مسیر درمان به خوبی طی گردد. در بین این داروهای ترمیم کننده باید به قرص غضروف بهترین قرص برای زانو درد اشاره داشت که بسیار در کمک به زانو موثر است.

3. مصرف یا تزریق هیالورونان برای افزایش انعطاف مفاصل

مصرف یا تزریق ماده‌ ژله‌ای به نام هیالورونان سبب کاهش خشکی زانو و افزایش انعطاف آن می‌شود. هیالورونات جزء مهم‌ترین اجزا مایع مفصلی است. این ماده ژله‌ای به صورت تزریقی و یا کپسول استفاده می‌شود. استفاده از اسید هیالورونیک با کاهش سریع درد زانو در افراد مبتلا به مشکلات عضلانی و مفصلی همراه است. البته توجه داشته باشید! اثرات این ماده 4 تا 12 هفته و در برخی افراد تا چند ماه پس از تزریق یا مصرف مشخص می‌شود. به صورت دراز مدت می2توان از این دارو به عناون بهترین قرص برای خشکی زانو نگاه کرد.

شایع‌ترین عارضه جانبی تزریق ماده هیالورونات درد در قسمتی است که سوزن وارد آن شـده است. به همین دلیل تزریق این ماده برای افراد دچار مشکلات و حساسیت‌های پوستی انجام نمی‌شود. انواع مارک‌های هیالورونات برای تزریق شامل: Euflexxa ، Hyalgan ، Orthovisc ، Supartz و Synvisc است.

مصرف کپسول سدیم هیالورونات علاوه بر درمان مشکلاتی مانند آرتروز برای کاهش چین و چروک‌های پوستی نیز صورت می‌گیرد. به طور معمول پزشکان روزانه ۲-۱ کپسول سدیم هیالورونات را برای بیماران تجویز می‌کنند.

4. گلوکزامین و درمان قطعی زانو درد

گلوکزامین ماده‌ای است که به طور طبیعی در ترکیب مایع ژله‌ای غضروف وجود دارد. این ماده به عملکرد طبیعی مفاصل کمک می‌کند. علاوه بر این مکمل گلوکزامین درد ناشی از ابتلا به بیماری‌های عضلانی مانند آرتریت را کاهش می‌دهد. از آنجایی که این ماده به طور طبیعی در بدن وجود دارد، مصرف به اندازه آن کاملا بی خطر است.

تنها عوارض جزئی ناشی از مصرف قرص‌های مکمل گلوگزامین شامل: حالت تهوع و سوزش سر دل است. جالب است که بدانید گلوکزامین در لیست بهترین قرص غضروف ساز آمریکایی قرار دارد و اغلب از نوعی صدف تهیه می‌گردد. به همین دلیل در صورت حساسیت به غذاهای دریایی باید از مصرف آن اجتناب کنید. همانند سایر مکمل‌های اشاره شـده این دارو نیز با داروهای رقیق کننده خون تداخل دارد و می‌تواند باعث مشکلات خونریزی شود.

این ماده ژله‌ای که رکن اساسی ساخت و نگهداری غضروف است برای درمان مشکلات زانو نقش کلیدی دارد. اما برای درمان فوری زانو درد راهکارهای ساده‌تری وجود دارد که با مطالعه آن‌ها مسیرهای درمان را راحت‌تر طی می‌کنید.

5. قرص ویتامین D بهترین قرص برای خشکی زانو و ترمیم مفاصل

ویتامین دی بهترین ویتامین برای درد مفاصل | توان مارکت

ویتامین D یکی از ماده‌های اصلی سازنده استخوان است، به همین دلیل بسیاری از پزشکان برای کمک به ترمیم مفاصل آسیب‌دیده و استخوان سازی مکمل ویتامین D را تجویز می‌کنند. نتایج بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف مکمل ویتامین D می‌تواند به کاهش درد و التهاب ناشی از آرتریت و خشکی زانو کمک کند. در نظر داشته باشید مصرف مکمل و حتی بهترین قرص برای خشکی زانو تنها به تسریع روند درمان کمک می‌کند. بنابراین در صورت درد شدید استخوان یا مفاصل باید طبق نظر پزشک روند درمانی مناسبی را آغاز کنید.

ویتامین D یکی از ویتامین‌های ضروری برای بدن و ضامن استحکام استخوان و دندان‌های افراد است. البته در نظر داشته باشید قبل از شروع دوره مصرف مکمل ویتامین D حتما آزمایش دهید؛ زیرا علاوه بر تداخلات دارویی سطوح بالای این ماده معدنی در بدن باعث مشکلاتی مانند سنگ کلیه می‌شود. همچنین در صورت مصرف داروی لانوکسین ممکن است در معرض خطر هیپرکلسمی قرار بگیرید. سایر داروهای ترکیب شـده با مکمل ویتامین D نیز می‌توانند بر نحوه پردازش مکمل توسط بدن شما تاثیر بگذارند.

همزمان با مصرف ویتامین‌ها برای بهبود درد زانو نباید از درمان‌های ویژه خانگی غافل ماند. یکی از بهترین روش‌ها، درمان زانو درد با عسل و سیاهدانه است که تیجه‌ای شگفت انگیز دارد.

6. مکمل کندرویتین بهترین قرص برای خشکی زانو

یکی دیگر از مکمل‌های موثر در درمان خشکی زانو مکمل کندرویتین است. کندرویتین اغلب همراه با گلوکزامین تجویز می‌شود، زیرا عملکرد این دو ماده تقریبا یکسان است. ماده کندرویتین در غضروف‌ها و مایع مفصلی یافت می‌شود. بنابراین کاهش این ماده یکی از دلایل اصلی خشکی زانو است. مقدار این ماده در اثر افزایش سن کاهش می‌یابد. بنابراین افرادی که به دلیل افزایش سن دچار مشکلاتی مانند زانو درد هستند، از مکمل کندروئتین به عنوان بهترین قرص برای خشکی زانو استفاده می‌کنند. قرص مکمل کندرویتین جزء مکمل‌های بی‌ خطر در نظر گرفـته می‌شود؛ اما مانند سایر مکمل‌های اشاره شـده در صورت مصرف رقیق کننده‌های خون مانند وارفارین به دلیل احتمال خونریزی از مصرف آن اجتناب کنید.

برای اینکه بتوانیم مفصل زانو را به صورت بنیادین درمان کنیم باید چند روش درمانی را پیش بگیریم تا بهترین نتیجه بدست آید. یکی از این راه‌ها مصرف قرص غضروف ساز زانو است که انواع مختلفی دارد. این قرص‌ها غضروف‌های تخریب شده را تقویت و به مرور ترمیم می‌کنند و بخصوص برای مفصلهای مبتلا به آرتروز بسیار کاربردی هستند.

7. قرص ویتامین E مناسب برای افزایش انعطاف زانو

از آنجایی که ویتامین E یکی از آنتی اکسیدان‌های قوی است، اغلب افراد برای تقویت سیستم ایمنی خود از آن استفاده می‌کنند. با این حال نتایج تعدادی از تحقیقات مشخص کرده‌اند که مصرف ویتامین E از پیشرفت بیماری آرتروز جلوگیری کرده و سبب ترمیم و جایگزینی سلول‌های غضروفی جدید می‌شود.

علاوه بر مصرف، این مکمل به افزایش انعطاف و کاهش خشکی زانو کمک می‌کند. مزیت بالقوه دیگر مصرف این ویتامین تقویت بینایی و عملکرد مغز است. فقط توجه داشته باشید که مصرف ویتامین E با رقیق کننده‌های خون تداخل داشته و فرد را در معرض خطر خونریزی قرار می‌دهد.

بسیاری از افراد به دلیل مشکلات گوارشی خیلی نباید از قرص‌های شیمیایی برای درمان زانو درد به پایین استفاده کنند و به این دلیل سراغ درمان‌های سالم‌تر می‌روند. به جرات باید گفت که درمان خانگی پا از زانو به پایین جزو بهترین راه‌های نتیجه بخش برای این نوع درد است.

8. دیکلوفناک بهترین مسکن برای دردهای ناشی از خشکی زانو

قرص دیکلوفناک بهترین قرص ضد التهاب مفاصل برای درمان قطعی زانو درد | توان مارکت

دیکلوفناک یکی از بهترین داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی(NSAID) است که برای درمان درد و مشکلات مرتبط با مفاصل مانند: آرتروز، التهاب، تورم، سفتی و خشکی تجویز می‌شود. با این حال این دارو خشکی زانو یا آرتروز را درمان نمی‌کند و تنها تا زمانی که به استفاده از آن ادامه دهید سبب کاهش درد و تا حدی جلوگیری از پیشرفت بیماری می‌شود.

داروی دیکلوفناک به شکل، قرص، کپسول، اسپری و کرم موجود است. این دارو برای افراد دارای حساسیت به داروهای مسکن، سالمندان، کودکان زیر 3 سال، مادران باردار و در حال شیرهی باید زیر نظر پزشک و یا دوز مشخص مصرف شود. داروهایی مانند: کتورولاک، ابسیکسیماب، آسنوکومارول، آمیلوراید، آمینپتین، آمی تریپتیلین، آمی تریپتیلین اکسید، آموکساپین، آموکساپین و سیتالوپرام است.

9. S-adenosyl-L-methionine(SAMe)

مکملی است که معمولا برای کمک به کاهش علائم افسردگی، درد و بهبود آرتروز تجویز می‌شود. کبد شما به طور طبیعی SAMe را از اسید آمینه‌ای به نام متیونین تولید می‌کند. این ماده عملکردهای مختلفی مانند کمک به تولید و ترمیم غضروف دارد. زمانی که SAMe به عنوان مکمل مصرف شود، سبب کاهش درد مفاصل ناشی از آرتروز و خشکی زانو می‌شود.

این دارو تقریبا به اندازه داروی ضد التهابی سلکوکسیب (Celebrex) موثر است. داروی سلکوکسیب یکی از داروهای بسیار موثر برای کاهش دردهای عضلانی و کمک به ترمیم بافت مفاصل است. مصرف این دو دارو به درمان سریع مشکلات مفصلی کمک می‌کند.

10. Boswellia قرص ضد التهاب مفاصل

قرص مکمل Boswellia که به عنوان مکمل کندر هندی نیز شناخته می‌شود، معمولا برای تسکین ترمیم بافت‌های مفصلی و افزایش انعطاف زانو‌ استفاده می‌شود. مواد شیمیایی موجود در این عصاره (به نام اسید بوسولیا) دارای اثرات ضد التهابی هستند. بنابراین این دارو جزء یکی از انواع قرص ضد التهاب مفاصل است. نتایج مطالعات بالینی نشان داده‌اند که عصاره بوسولیا علائم درد را در افراد مبتلا به استئوآرتریت کاهش می‌دهد.

برای حصول بهترین نتیجه و درمان سریع خشکی زانو باید روزانه 333 میلی‌گرم از عصاره بوسولیا را مصرف کنید. بوسولیا به شکل مکمل‌های دارویی از طریق داروخانه‌های سراسر کشور قابل تهیه است و با توجه به تاثیر که روی برخی افراد دارد از آن به عنوان بهترین قرص برای خشکی زانو اسم می‌برند.

زانوبند زاپیامکس ؛ درمان خشکی زانو بدون نیاز به دارو

زاپیامکس زانوبندی برقی است که مجهز به سه فناوری بسیار پیشرفته به نام‌های اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است. این دستگاه که به دلیل کارایی درخشان و بسیار قوی به عنوان بهترین درمان بدون دارو در 2023 شناخته شد از تولیدات شرکت زایسترونیک آلمان است. فناوری‌های بکار رفته در آن از طریق ایجاد گرما در عمق بافت‌های نرم زانو و کمک به تقویت جریان خون زانو موجب تسکین درد و کاهش التهاب زانو خواهد شد. علاوه بر این موارد تکنولوژی اینفرارد یا مادون قرمز با طول موج 700 نانومتر به ترمیم و بازسازی بافت‌های نرم و غضروف‌های تخریب شده زانو می‌پردازد و به این ترتیب به درمان زانوی آسیب دیده می‌پردازد. استفاده روزانه یک ساعت و به مدت یک ماه از زانوبند زاپیامکس بهترین نتیجه را بدست خواهد داد. همچنین استفاده ازز آن در کنار مصرف دارو سرعت بهبود را بسیار بالا خواهد برد.

سوالات مهم درباره بهترین قرص برای خشکی زانو

1. کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود؟

مشکلاتی مانند درد مفاصل و خشکی زانو اغلب به دلیل کمبود ویتامین‌هایی مانند: ویتامین D، ویتامین C و ویتامین E است.

2. چه دارویی برای درد زانو خوبه؟

موثرترین داروهای درمان زانو شامل: سلکوکسیب، دیکلوفناک، ایپوبروفن، مفنامیک اسید، ایندومتاسین، پیروکسیکام و گاباپنتین است.

3. مدت زمان اثر بخشی بهترین قرص برای خشکی زانو چه مقدار است؟

به طور متوسط مدت زمان اثر بخشی این قرص‌ها حدود یک تا دو هفته پس از استفاده است. این داروها را ابتدا با دوز کم شروع کرده و سبب زیر نظر پزشک مقدار مصرف آن را افزایش دهید.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاهی در مورد “بهترین قرص برای خشکی زانو ؛ 10 قرصی که زانو را از نو می‌سازد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *