زانو درد

8 علت درد پا از زانو به پایین و سریع ترین راه‌‌های درمان پا درد

علت درد پا از زانو به پایین در شب | توان مارکت

علت درد پا از زانو به پایین در نگاه اول به دلیل استفاده بیش از حد، گرفتگی عضلات و ضربه ناگهانی به وجود می‌آید. این ناراحتی اغلب پس از مدت کوتاهی از بین می‌رود و می‌توان آن را با درمان خانگی درد پا از زانو به پایین کاهش داد. اما اگر به خودی خود و بعد از چند روز علت درد پا از زانو به پایین از بین نرفت باید حتما به پزشک مراجعه کرد تا علت آن را شناسایی و درمان‌های مورد نظر را تجویز کند.

پا به‌ عنوان قلب دوم انسان‌ها شناخته می‌شود و در طول روز سنگینی وزن ما را تحمل می‌کند. درد یا ناراحتی در هر نقطه‌ای از ساق پا می‌تواند از درد مبهم تا احساس تیر کشیدن شدید متغیر باشد. بیشترین علت درد پا از زانو به پایین به دلیل مشکلات به دلیل آرتروز، مشکلات شریانی و واریس ایجاد می‌شوند. توان مارکت در این مقاله به بررسی علت درد پا از زانو به پایین، بیماری‌های مربوطه و درمان آن پرداخته تا دانستنی‌های لازم را در اختیار بیماران قرار دهد.

درد پا از زانو به پایین چیست؟

در صورتی که درد پا از زانو به پایین خفیف باشد و درد آن فقط تا دو یا سه روز ادامه داشته باشد، پس شما احتمالاً نگرانی از این بابت نخواهید داشت، زیرا طبیعتا از پای خود بیش از اندازه کار کشیده‌اید. اگر درد کوتاه­ مدت و خفیف باشد و همچنین همراه آن علائم دیگری نباشد، بهترین روش برای مدیریت آن استراحت و مراقبت از خود می‌باشد.

تجربه درد پا از زانو به پایین، اگر روزها و حتی هفته‌ها طول بکشد، و وضعیت هم بهبود پیدا نکند، باید مراجعه به یک متخصص ارتوپد را در برنامه خود قرار داد. نباید علت درد پا از زانو به پایین را خودتان تشخیص دهید چون می‌تواند نشانه یک عارضه جدی باشد. به خصوص اگر شدید، ناگهانی و همراه با تورم باشد، یا اگر فرد سابقه بیماری زمینه‌ای مانند دیابت یا بیماری عروقی دارد.

انواع علت درد پا از زانو به پایین

علت بی حس شدن پای چپ از زانو به پایین ؛ علت درد ران و ساق پا |توان مارکت

دریافت مشاوره رایگان

اگر دچار مشکلات مفصلی هستید با پر کردن فرم زیر از مشاوره رایگان کارشناسان درمان توان مارکت بهره مند شوید

مشخصات(Required)
انتخاب محل درد

پزشکان بیشتر علت درد پا از زانو به پایین را به عنوان عصب‌شناسی، اسکلتی عضلانی یا عروقی طبقه‌بندی می‌کنند که در ادامه به جزئیات آن اشاره خواهیم کرد:

 • درد عصبی: شرایطی شامل سندرم پای بی قرار، که در آن پاها به طور غیرقابل کنترلی تکان می‌خورند. نوروپاتی یا آسیب عصبی ریشه در عصب سیاتیک دارد. درد عصبی پا حتی در هنگام استراحت، گاهی وجود دارد.
 • درد عضلانی اسکلتی: نمونه‌هایی از دردهای اسکلتی عضلانی عبارتند از کرپیتوس، صدای ‌ترکیدن یا ‌ترک خوردن در زانو، یا آرتریت، وضعیتی که مفاصل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به عنوان مثال، آسیب به تاندون یا رباط عضلانی در هنگام زمین خوردن باعث درد اسکلتی عضلانی می‌شود. گرفتگی عضلات، شکستگی‌ نیز از مشکلات مرتبط با اسکلتی عضلانی هستند.
 • درد عروقی: علل درد عروقی عبارتند از: بیماری شریان محیطی (PAD)، ترومبوز ورید عمقی (DVT) و اسکولیت رگ‌های واریسی، اگزمای واریسی و تغییر رنگ پوست با درد همراه است.

اصلی‌ترین علت درد پا از زانو به پایین در شب و روز

درد پا یک فوریت پزشکی محسوب نمی‌شود و معمولاً علت آن مربوط به بیماری‌های زمینه‌ای یا گردش خون است. شایع‌ترین علت درد پا از زانو به پایین شامل موارد زیر است:

1.فشار و کشش عضلانی؛ شایع‌ترین علت درد پا از زانو به پایین کشش

عضلات، رباط یا تاندون‌ها یکی از محتمل‌ترین علت درد پا از زانو به پایین به حساب می‌آید که برای هر فردی امکان دارد رخ دهد. گاهی پارگی عضله در نتیجه کشش بیش از حد عضله ‌ایجاد می‌شود. عضله گاستروکنمیوس ساق پا یک ناحیه رایج برای کشیدگی و پارگی محسوب می‌شود. علائم کشیدگی عضلانی معمولا با درد خفیف همراه خواهد بود. اما تجربه گرفتگی یا احساس تیز و پارگی دور از ذهن نیست. این امر به ویژه با فشار ناگهانی یا شدید بیشتر همسو است. علاوه بر درد، تورم و کبودی نیز ممکن است روی عضله آسیب‌دیده ‌ایجاد شود.

2. شین اسپلینت؛ علت درد پا از زانو به پایین

نام دیگر شین اسپلینت سندرم استرس تیبیا میانی است، شین اسپلینت یکی از دلایل احتمالی درد شدید ساق پا می‌باشد. سندرم استرس تیبیا به درد و التهاب تاندون‌ها و ماهیچه‌های متصل شده به استخوان ساق پا (درشت نی) و تیبیالیس قدامی اشاره دارد.

این نوع آسیب به دلیل استفاده زیاد و مداوم از این ماهیچه‌ها هنگام دویدن یا سایر تمرینات پربرخورد رخ می‌دهد.

3. نقرس؛ از علل شایع درد ساق و مچ پا

نقرس نوعی آرتریت است و زمانی رخ می‌دهد که اسید اوریک بیش از حد در بدن جمع شود. از نقرس می‌توان به عنوان یک علت درد پا از زانو به پایین اشاره کرد که علاوه بر درد، تورم و قرمزی در پاها و قسمت تحتانی ساق پا نیز به دنبال دارد.

4. رگ‌های واریسی؛ علت درد در هر دو ساق پا

دلایل پا درد در زنان ؛ علت درد پا از ران تا مچ ، علت پا درد در شب | توان مارکت

رگ‌های تیره و پیچ خورده یکی از دلایل اصلی درد در ساق پا هستند. رگ های واریسی درد مداوم و آزاردهنده ای را در هر دو ساق پا ایجاد می کنند و دلیل ایجاد آنها ضعف دیواره رگ ها و دریچه های قلب است.

5. ایجاد لخته در پاها یا ترومبوز وریدی؛ علت درد پا از زانو به پایین

این بیماری که باعث ایجاد مشکل در جریان خون در پاها می‌شود (این نوع درد که لنگش نامیده می‌شود، عموماً هنگام ورزش یا راه رفتن احساس می‌شود و با استراحت تسکین می‌یابد).

6. سندرم درد پاتلوفمورال؛ از دلایل پا درد در زنان

این سندرم به دلایل مختلفی مانند آسیب دیدگی، استفاده بیش از حد، وزن بیش از حد یا کاسه زانو که به درستی در یک راستا قرار ندارند ایجاد می‌شود. درد ناشی از این وضعیت را می‌توان در جلوی زانو تا پایین زانو احساس کرد، به ویژه زمانی که فرد با زانوهای خمیده می‌نشیند. این درد هنگام بالا یا پایین رفتن از پله‌ها نیز می‌تواند به طور قابل توجهی مشهود باشد. درمان این بیماری به علت آن بستگی دارد.

7. سندرم استرس میانی تیبیا داخلی؛ علت درد پا از زانو به پایین در دوندگان

سندرم استرس میانی تیبیا، که اغلب به آن “آتل ساق پا” گفته می‌شود، اغلب در ورزشکاران و کسانی که زیاد می‌دوند، دیده می‌شود. درد ناشی از این سندرم در ناحیه ساق پا رخ می‌دهد و در صورت عدم درمان مناسب می‌تواند ناتوان کننده باشد. گزینه‌های درمانی متفاوت است و اغلب شامل توانبخشی است. این سندرم به ندرت به جراحی نیاز دارد، اما مشاوره با متخصصان پزشکی ورزشی می‌تواند از نظر یادگیری تکنیک‌های تمرینی مناسب مفید باشد.

8. آسیب و پارگی عضله گاستروکنمیوس؛ علت نادر درد پا از زانو به پایین

گاستروکنمیوس کشیدگی ماهیچه ساق پا است و زمانی ایجاد می‌شود که عضله ساق پا بیش از حد و ناگهانی کشیده شود. آسیب می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و در برخی موارد خیلی شدید، یعنی عضله پاره شود. این وضعیت منجر به درد پا از زانو به پایین می‌شود.

سایر علت های درد پا از زانو به پایین

موارد زیر نیز می‌توانند به عنوان علت درد پا از زانو به پایین محسوب شوند:

 • چاقی
 • نوروپاتی
 • واریس پا
 • عوارض دارویی
 • لخته شدن خون
 • گردش خون ضعیف
 • درد عصب سیاتیک
 • تومورهای سرطانی پا
 • تومورهای غیر سرطانی
 • سبک زندگی و بی تحرکی
 • عفونت‌های استخوان و پوستی

علت درد پا از زانو به پایین در زنان و مردان هنگام خواب

درد پا از زانو به پایین هنگام خواب، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که هر کدام، ویژگی‌های منحصر به فرد و مکانیسم‌های اساسی خود را دارند. تعدادی از علت‌‌های درد پا از زانو به پایین هنگام خواب، به شرح زیر است:

1.نوروپاتی محیطی؛ علت درد پا از زانو به پایین همگان خواب

نوروپاتی محیطی، وضعیتی است که با آسیب به اعصاب محیطی مشخص می شود که سیگنال‌ها را از مغز و نخاع به بقیه بدن منتقل می‌کند. دیابت یکی از علل شایع نوروپاتی محیطی است که منجر به احساس درد، سوزن سوزن شدن یا بی حسی در اندام تحتانی در هنگام استراحت می‌شود.

2. سندرم پای بیقرار (RLS)؛ شایع ترین علت پا درد در شب

سندرم پاهای بیقرار (RLS) یک اختلال عصبی است که میل شدیدی برای حرکت دادن پاها ایجاد می کند، به ویژه در هنگام دراز کشیدن یا سعی در خوابیدن. این حرکت، می تواند احساسات ناراحت کننده را به طور موقت تسکین دهد، اما اغلب با توقف حرکت بازمی گردند.

3. ترومبوز ورید عمقی (DVT)؛ عذاب آورترین علت درد پا از زانو به پایین هنگام خواب

ترومبوز ورید عمقی (DVT) یک لخته خون است که در ورید عمیق بدن، به طور معمول در ساق پا تشکیل می شود. درد و تورم در یک پا، اغلب در ساق پا، می تواند نشانه DVT باشد، که ممکن است در هنگام استراحت یا خواب بدتر شود.

4. نارسایی مزمن وریدی (CVI)؛ خاموش‌ترین علت درد پا از زانو به پایین هنگام خواب

علت درد پا از زانو به پایین | توان مارکت

نارسایی مزمن وریدی (CVI) وضعیتی است که در آن دیواره وریدی یا دریچه‌های وریدهای پا به طور مؤثر کار نمی‌کنند و بازگشت خون از پاها به قلب را دشوار می‌کنند. این می تواند باعث درد و تورم در ساق پا شود، به ویژه در هنگام دراز کشیدن

چگونه علت درد پا از زانو به پایین را درمان کنیم؟

درمان پا درد از زانو به پایین، به علت اصلی آن بستگی دارد. گزینه ها ممکن است شامل دارو برای تسکین درد، فیزیوتراپی، تغییرات سبک زندگی مانند ورزش و رژیم غذایی و در برخی موارد جراحی باشد.

درمان پزشکی؛ درد پا از زانو به پایین

بسته به علت درد پا از زانو به پایین، درمان های مختلفی ممکن است موثر باشد. اینها می توانند از داروها برای شرایطی مانند RLS و نوروپاتی محیطی تا مداخلات جراحی برای موارد شدید DVT یا CVI متغیر باشند.

فیزیوتراپی؛ درمان اختلالات و گرفتگی پا

فیزیوتراپی می تواند به کاهش درد و بهبود تحرک کمک کند. درمانگران کلینیک فیزیوتراپی معینی، می توانند تمرینات خاصی را برای تقویت عضلات و بهبود گردش خون ارائه دهند که می تواند علائم بیماری هایی مانند سیاتیک و CVI را کاهش دهد.

درمان خانگی درد پا از زانو به پایین؛ راهکاری ساده

تسکین درد پا اغلب از طریق ترکیبی از داروهای خانگی، مداخلات پزشکی و اصلاح شیوه زندگی یافت می‌شود. در اینجا چند درمان بالقوه خانگی وجود دارد:

استفاده از یخ؛ درمان خانگی درد پا

کمپرس یخ را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی محل آسیب دیده قرار دهید و این کار را هر ۲-۳ ساعت تکرار کنید.

استفاده از حمام نمک اپسوم؛ معجزه درمان خانگی

 به علت منیزیم موجود در این نمک، خیساندن مچ پا در وان نمک اپسوم درد و التهاب را کاهش می‌دهد.

بستن مچ پا؛ راهکاری ساده برای درمان درد پا از زانو به پایین در خانه

مچ پا را با یک باند ببندید. اما یادتان باشد نباید زیاد محکم بسته شود. اگر به دلیل گرفتگی عضلات یا استفاده بیش از حد پا درد دارید، ابتدا این اقدامات را انجام دهید:

۱- تا حد امکان استراحت کنید.

۲- پای خود را بالا بیاورید.

۳- یخ را تا 15 دقیقه بمالید. این کار را 4 بار در روز و بیشتر در روزهای اول انجام دهید.

۴- عضلات گرفتگی را به آرامی کشیده و ماساژ دهید.

۵- از داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.

۷- سایر مراقبت های خانگی به علت درد پای شما بستگی دارد.

آیا می‌توان از پا درد زانو به پایین جلوگیری کرد؟

شما می‌توانید با گرم کردن بدن خود قبل از ورزش و سرد کردن بدن و انجام حرکات کششی بعد از آن، از فشارها و آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنید. توصیه می‌شود فعالیت بدنی را به تدریج افزایش دهید و آن‌ها را خیلی زیاد و خیلی سریع انجام ندهید.

همچنین ایده خوبی است که کفش‌های کهنه خود را فراموش کنید و کفش مناسب برای فعالیتی که انجام می‌دهید، بپوشید.

به طور کلی مراقبت از سلامتی خود مانند خواب کافی، نوشیدن آب کافی، ورزش منظم، سیگار نکشیدن و داشتن وزن مناسب نیز می‌تواند برطرف کننده علت درد پا از زانو به پایین باشد و به جلوگیری از آن کمک کند.

یادداشت پایانی درباره علت درد پایین زانو

علت درد پا از زانو به پایین به عوامل متفاوتی بستگی دارد که در متن مقاله به طور کامل به آن پرداختیم. انواع درد پا از زانو به پایین به علت فشار و کشش عضلانی، شین اسپلینت،   نقرس، رگ‌های واریسی درد عصب‌ها و رگ به رگ شدن و بسیاری علل دیگر که در مقاله به آنها اشاره کردیم رخ می‌دهد. اهمیت پیدا کردن علت درد پا از زانو به پایین، به خاطر دسترسی به درمان این عارضه هم به روش درمان خانگی و هم درمان دارویی است.

سوالات متداول درباره علت درد پا از زانو به پایین

علت درد پا از زانو به پایین پای چپ چیست؟

درد پای چپ بیشتر به علت التهاب بوریس و خشک شدن مایع داخل مفصل زانو است. به دنبال این التهاب درد، تورم و احساس خشکی در زانو به وجود می‌آید.

علت درد پا از زانو به پایین هنگام خواب چیست؟

درد پا هنگام خواب بیشتر ناشی از سندروم پای بی قرار و بیماری واریس است

برای پا درد چی خوبه بخوریم؟

در حالت کلی جدا از تغذیه مناسب خوردن قرص غضروف ساز قوی برای پادرد کمک مناسبی هستند.

آیا درد ساق پا و سرطان با هم ارتباط دارند؟

درصورتی که سرطانی بدن را درگیر کند مانند سرطان خون می‌توان به عنوان عاملی برای درد پا از زانو به پایین به آن نگاه کرد. البته باید پزشک متخصص انکولوژی در این زمینه نظر دهد. وجود تومور سرطانی در ستون فقرات و مفصل زانو نیز می‌تواند عاملی برای درد ساق پا باشد که نادر هستند.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *