زانو درد

التهاب زانو ؛ مهمترین علت ها و بهترین روش های درمان

درمان ورم زانو در خانه با قرص ضد التهاب زانو | توان مارکت

التهاب زانو چیست و مهمترین علت آن چه می‌تواند باشد؟ آیا با بهترین درمان‌های التهاب زانو آشنا هستید؟

بروز مشکلات و آسیب‌های زانو در میان افراد مختلف بسیار شایع است. این آسیب‌ها باعث ایجاد درد شدید در هنگام انجام فعالیت‌های ساده روزانه مانند خم کردن زانو می‌شود. یکی از آسیب‌های شایعی که به دنبال بروز آرتریت، عفونت و نقرس ایجاد می‌شود، التهاب و آب آوردن زانو است. این عارضه با درد و تورم بسیار زیاد همراه است. خوشبختانه در حال حاضر روش‌های درمانی بسیار موثری برای رفع التهاب زانو وجود دارد. برای پاسخ به سوالات شما در خصوص عارضه التهاب و آب آوردن زانو در جدیدترین مقاله توان مارکت قصد داریم نکات مهمی بیان شده است. مهمان مقاله ما باشید تا کسب اطلاعات مورد نیاز، روند درمان بیماری خود را آگاهانه‌تر ادامه بدهید.

التهاب زانو چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

مفصل زانو از استخوان، غضروف، رباط و مایع ژله‌ای تشکیل شده است. ماهیچه‌ها و تاندون‌ها به حرکت مفصل زانو کمک می‌کنند. زمانی که هر یک از این ساختارها آسیب ببیند، به دلیل تجمع مایع در داخل یا اطراف مفصل زانو دچار التهاب و تورم زانو می‌شوید.

مهم‌ترین علل ایجاد التهاب زانو شامل موارد زیر است:

1. رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط زانو (یکی از مهم‌ترین علت آب آوردن زانو)

 رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط یا عضله زانو معمولا در اثر ضربه یا چرخش ناگهانی زانو ایجاد می‌شود. علائم کشیدگی مفاصل اغلب شامل: درد، تورم و مشکل در راه رفتن است.

2. جدا شدن غضروف از استخوان (مهم‌ترین علت مینیسک زانو)

یکی از آسیب‌هایی که در اثر ضربه شدید به زانو ایجاد می‌شود، پارگی منیسک است. غضروف‌ها در محل بافت همبند به عنوان ضربه‌گیر عمل کرده و به حفظ تعادل کمک می‌کنند. پارگی غضروف اغلب به دنبال ضربه شدید، انجام حرکات اشتباه ورزشی و رگ به رگ شدن مفاصل زانو ایجاد می‌شود. یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمان التهاب زانو و کاهش درد استفاده از زانو بندهای طبی مناسب است.  البته در نظر داشته باشید در صورت آسیب شدید بیماران لازم است تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

3. تاندونیت (مهم‌ترین علت التهاب زانوی چپ و راست)

 التهاب تاندون اغلب ناشی از فعالیت‌های شدیدی مانند: دویدن، پرش بلند، دوچرخه سواری و بدنسازی است. به تاندونیت مفاصل زانو عارضه جامپر نیز می‌گویند. تقریبا تمام بسکتبالیست‌ها به دلیل ضربه ناشی از برخورد زانو با زمین پس از پرش‌های بلند، عارضه کشیدگی زانو و جامپر را تجربه می‌کنند. جامپر نیز مانند سایر آسیب‌های زانو سبب التهاب و تورم شدید زانو می‌شود.

4. آرتروز یکی از علل دژانتیو مفصل زانو

درمان علت زانو درد ناگهانی و ورزش برای درمان ورم زانو و التهاب زانو | توان مارکت

دریافت مشاوره رایگان

اگر دچار مشکلات مفصلی هستید با پر کردن فرم زیر از مشاوره رایگان کارشناسان درمان توان مارکت بهره مند شوید

مشخصات(Required)
انتخاب محل درد

 استئوآرتریت شایع‌ترین نوع آرتریت است. در این آسیب به دلیل دژانتیو (کاهش عملکرد به دنبال آسیب شدید) مفاصل، غضروف زانو نیز دچار ساییدگی می‌شود. آرتروز بیشتر در میان افراد میانسال و مسن دیده می‌شود. یکی از دلایل مهم استئوآرتریت فشار زیاد روی مفصل به دلیل آسیب‌های مکرر یا اضافه وزن است. مهم‌ترین روش‌های درمانی برای بیماری آرتروز شامل: سلول درمانی، فیزیوتراپی، اصلاح سبک زندگی و مصرف داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی است.

5. ضربه به زانو (یکی از دلایل تورم زانو)

ضربه به استخوان‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها، بورس، منیسک یا غضروف مفصلی زانو می‌تواند باعث درد، التهاب و تورم شدید شود. دلیل التهاب ناشی از ضربه ورود خون و مایعات میان مفاصل به داخل مفاصل زانو است. ورود مایعات به مفاصل سبب تورم، گرما، سفتی و کبودی قابل توجهی در زانو می‌شود. به این وضعیت هم ارتروز گفته می‌شود و نیاز به مراقبت‌های پزشکی فوری دارد.

سایر علل التهاب زانو شامل: بورسیت، عفونت، اختلالات خود ایمنی، سندرم درد پاتلوفمورال (PFPS)، در رفتگی، پارگی ACL و شکستگی استخوان است.

مهم‌ترین علائم التهاب زانو چیست؟

متناسب با شدت آسیب، علائم نیز تا حدودی متفاوت خواهد بود. به طور کلی زمانی که علائم زیر را به شدت نمود پیدا کرد و بیش از یک هفته طول کشید، باید با پزشک متخصص صحبت کنید.

 • تورم و سفتی در محل آسیب
 • قرمزی و گرمی در هنگام لمس
 • ضعف، عدم تعادل و بی ثباتی در هنگام راه رفتن
 • صداهای تق تق زانو در هنگام راه رفتن
 • ناتوانی در صاف کردن کامل زانو

آشنایی با بهترین روش‌های درمانی برای التهاب زانو

همانطور که اشاره شد التهاب در واقع پاسخ بدن به آسیب‌ها و عوامل خارجی است. به همین دلیل برای درمان التهاب زانو پزشکان تلاش می‌کنند که از طریق تجویز داروهای مناسب عامل ایجاد کننده التهاب را به سرعت از بین ببرند. زمانی که دچار عفونت ناشی از حمله عوامل خارجی مانند ویروس‌ها می‌شوید، سیستم ایمنی از طریق فراخوانی سلول‌های ایمنی و ایجاد واکنش‌های ستیز و گریز با عامل خارجی مبارزه می‌کنند. یکی از نشانه‌های این واکنش، ایجاد التهاب است. چنانچه آسیب و التهاب ناشی از وجود عامل عفونی از بین نرود، التهاب طولانی مدت و مزمن می‌شود.

التهاب مزمن زانو علاوه بر درد، با عوارض بسیار زیادی مانند از بین رفتن بافت غضروف همراه است. به همین دلیل به خاطر عدم درمان به موقع مجبور به انجام عمل جراحی خواهید شد. در بسیاری از مواقع تنها با یه دوره مصرف آنتی بیوتیک و فیزیوتراپی به طور کامل بهبود پیدا خواهید کرد. برای اینکه بیشتر با موثرترین روش‌های درمانی آشنا شوید، در این قسمت از مقاله توان مارکت به انواع درمان‌های پزشکی و خانگی برای التهاب زانو اشاره خواهیم کرد.

موثرترین درمان‌های التهاب زانو

 • داروهای ضد التهابی: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی(NSAIDs) مانند: انواع قرص ضد التهاب زانو، ایبوپروفن و ناپروکسن به کاهش درد، التهاب و تورم کمک می‌کنند. پس از تجویز پزشک، دستورالعمل‌های مربوط به این داروها را دنبال کنید. داروهای ضد التهاب عوارض جانبی زیادی دارند؛، به همین دلیل باید زیر نظر پزشک و در مدت زمان مشخص مصرف شوند.
 • ورزش‌های کششی: انجام حرکات ورزشی کششی و حرکات فیزیوتراپی در کاهش عوارض ناشی از ورم زانو مانند کاهش انعطاف عضلات موثر است. توجه داشته باشید به دلیل آسیب پذیری زانوها لازم است از انجام بعضی از حرکات ورزشی مانند حرکات پرشی اجتناب کنید.
 • استفاده از زانوبند زاپیامکس (درمان سریع التهاب زانو در خانه): یکی از بهترین درمان‌های کاهش التهاب زانو استفاده از زانوبندهای مناسب است. این زانوبندها از طریق کمک به افزایش جریان خون و جلوگیری از ضربه دیدن زانو آسیب‌دیده به کاهش تورم و درد کمک می‌کنند.
 • استراحت کافی: در حین درمان باید از انجام کارهای سخت اجتناب کرده و چندین روز استراحت کنید. انجام کارهای سنگین سبب تشدید تورم و درد زانو می‌شود.
 • کمپرس سرد: یکی از روش‌های موثر برای کاهش درد و تورم زانو استفاده از کمپرس سرد است. جالب است که بدانید سرد شدن گیرنده‌های حسی سبب کاهش انتقال پیام درد به مغز می‌شود. به همین دلیل درد زانو شما با سرعت بیشتری تسکین پیدا می‌کند.

چه زمانی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید؟

التهاب زانو در بیشتر مواقع به دلیل ضربه ناگهانی ایجاد می‌شود. به همین دلیل پس از چند روز استراحت خود به خود تسکین پیدا می‌کند. با این حال چنانچه دچار شرایط زیر بودید لازم است در اسرع وقت با پزشک متخصص صحبت کنید:

 • زمانی که نمی‌توانید وزن خود را روی زانوهایتان تحمل کنید
 • در هنگام راه رفتن و خم شدن دچار درد زانو می‌شوید
 • زانوی شما دائما دچار گرفتگی می‌شود
 • ظاهر زانو دچار دفرمی یا بد شکلی شـده است
 • پس از چند دقیقه خم کردن زانو در هنگام صاف کردن آن دچار درد می‌شوید
 • دچار عوارضی مانند: تب، قرمزی، گرمی یا تورم زانو هستید
 • رنگ بافت ساق پا و زانو به صورت کبود یا آبی دیـده می‌شود
 • پس از 3 روز درمان خانگی همچنان درد شدیدی دارید

چگونه می‌توان از آسیب به زانو جلوگیری کرد؟

همانطور که اشاره شد التهاب زانو به دنبال آسیب‌هایی مانند: ضربه ناگهانی، شکستگی استخوان، ابتلا به بیماری‌های ویروسی و آسیب‌های ورزشی ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از این آسیب‌ها لازم است به مجموعه عوامل مختلفی توجه کنید.

نکات مهم برای جلوگیری از ابتلا به التهاب زانو

 • در هنگام انجام کارهای پر ریسک از تجهیزات حفاظتی مناسب استفاده کنید.
 • اگر زانوی شما در حین یا پس از فعالیت بدنی درد می‌گیرد، فعالیت خود را به طور موقت متوقف کنید.
 • پس از فعالیت شدید به بدن خود فرصت استراحت و ریکاوری بدهید.
 • قبل از ورزش کردن، حرکات کششی مخصوص گرم کردن را انجام دهید.
 • پس از فعالیت بدنی، بدن خود را خنک کرده و حرکات کشش انجام دهید.
 • پس از ابتلا به بیماری‌های عفونی برای درمان خود سریعا اقدام کنید.
 • همیشه از ابزار یا تجهیزات مناسب برای برداشتن اشیا دور استفاده کنید. هرگز روی صندلی یا میز نایستید.
 • اگر در راه رفتن مشکل دارید از عصا یا واکر استفاده کنید.

چکیده‌ای درباره التهاب زانو

در این مقاله در خصوص ورم زانو، علائم و بهترین روش‌های درمانی آن صحبت کردیم. باید گ جدیدترین درمان برای التهاب زانو، سلول درمانی یا PRP است. در این روش از طریق تزریق سلول‌های بدن خود بیمار به بهبود آسیب‌های بافتی کمک می‌کنند. بنابراین بافت غضروف تحلیل رفـته مجددا ترمیم می‌شود. از سلول درمانی برای درمان پیچ‌خوردگی مچ پا، آرنج تنیس بازان، التهاب تاندون، ناپایداری لگن (درد مفصل ساکروایلیاک)، کشیدگی لیگامان نیز استفاده می‌شود.

سوالات متداول

1. برای تشخیص التهاب زانو از چه روش و آزمایش هایی استفاده می‌شود؟

برای تشخیص التهاب زانو علاوه بر بررسی علائم و معاینه فیزیکی باید سراغ آزمایشات تصویربرداری نیز رفت. آزمایشاتی مانند: اشعه ایکس، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی(MRI)، اسکن توموگرافی کامپیوتری(سی تی اسکن)، آرتروسکوپی و اسکن استخوان رادیونوکلئید انجام می‌شود.

2. بهترین روش برای کاهش سریع درد ناشی از التهاب زانو چیست؟

برای کاهش درد ناشی از ورم زانو می‌توانید مسکن(مانند: استامینوفن و ناپروکسن) مصرف کنید. علاوه بر این استفاده از کمپرس سرد نیز در کاهش درد زانو موثر است.

3. آیا ماساژ درمانی به کاهش سریع التهاب زانو کمک می‌کند؟

برای کاهش التهاب زانو باید از طریق مصرف داروهای مناسب منشا آن را از بین ببرید. ماساژ درمانی از طریق افزایش جریان خون به کاهش درد و افزایش انعطاف عضلات کمک می‌کند.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *